A Stasi mindent tudott a CDU-adományokról - írja egy német lap<br/>

Vágólapra másolva!
A keletnémet állambiztonsági szervek 1976-tól kezdve tudtak a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) törvénybe ütköző pénzügyi műveleteiről - állítja a Stasi hagyatékában felbukkant iratokra hivatkozva a Der Tagesspiegel.
Vágólapra másolva!

A berlini újság szerint az NDK állambiztonsági minisztériumának III-as főosztálya több mint tíz éven át lehallgatta és kiértékelte a CDU pénzügyi igazgatósága főmegbízottjának, Uwe Lüthjének a telefonbeszélgetéseit. A kelet-berlini szervek előtt legkésőbb 1980-ban világossá vált - amint ez egy "szigorúan bizalmas" felzetű átiratból kitűnik -, hogy az uniópárt svájci bankszámlával rendelkezik, amelyre fedőnéven érkeznek utalások az NSZK-ból.

Jegyzőkönyvbe vett a Stasi lehallgató részlege egy 1976 júliusában Lüthje és a CDU akkori kincstárnoka, Walther Leisler Kiep között lezajlott telefonbeszélgetést is. Ebben utóbbi tájékoztatta partnerét egy Helmut Kohllal folytatott megbeszélésről, amelyen a CDU elnöke aziránt érdeklődött, hogy "tettünk-e félre máshol is még valamit?" Egy másik, 1980 nyarán lezajlott távbeszélgetés során pedig Lüthje azt ajánlotta egy, a CDU-nak 50 ezer márkát küldeni akaró vállalkozónak, hogy a pénzt ne a párt hivatalos bankszámlájára utalja, hanem a Politikai és Gazdasági Egyesülésnek, amelyről tudomása van Kiep kincstárnoknak is. (A nevezett intézményt a CDU rajna-pfalzi tartományi szervezete hozta létre, s az évtizedeken át működött az uniópárt pénzmosodájaként.)

Mint a Stasi ügyiratait őrző berlini hivatal szóvivője kedden elmondta: a keletnémet állambiztonsági szervek Lüthjén kívül rendszeresen lehallgatták Kiepnek és Horst Weyrauchnak, a CDU adótanácsadójának és könyvvizsgálójának a telefonjait is. Nem derül ki viszont az eddig átvizsgált iratokból, vajon a Stasi felhasználta-e az így szerzett ismereteket, illetve hogy továbbította-e azokat Erich Honecker államfőnek.

A most felbukkant iratok fényében megdőlni látszik az egykori pártelnök és kancellár állítása. Szerencséjére azonban a titkos pártadományokat és homályos fegyverügyleteket vizsgáló parlamenti ad hoc bizottság kedden úgy döntött, hogy nem fogadja el bizonyíték gyanánt a Stasi lehallgatási jegyzőkönyveit. Mint Volker Neumann, a bizottság elnöke indoklásként elmondta: a magnószalagok a jogállamiság elveinek megsértésével készültek, így nem használhatók fel a vizsgálat eredményeinek, a tanúk vallomásainak alátámasztására. A keletnémet állambiztonsági szervek 1976-tól kezdve tudtak a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) törvénybe ütköző pénzügyi műveleteiről - állítja a Stasi hagyatékában felbukkant iratokra hivatkozva a Der Tagesspiegel.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. március 26.)