Több bűncselekmény is történt Pakisztánban Clinton látogatásának ideje alatt<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök szombaton az indiai Bombayból dél-ázsiai útja utolsó állomására, Pakisztánba érkezett. Clinton Iszlámábádban elmondta: atomfegyverek kifejlesztése csak pénzpocsékolás Pakisztánnak. Nem segít a nép helyzetén, de mégcsak az ország védettségét sem növeli. Clinton látogatását incidensek árnyékolták be. Karacsiban több erőszakos cselekmény történt.
Vágólapra másolva!

Az elnök példátlan biztonsági intézkedések közepette érkezett Iszlámábádba. A Fehér Ház nagy óvatosságot tanúsított a szomszédos
India által egyenesen terrorista államnak minősített Pakisztánba tett látogatás megszervezésében: megtévesztésül először egy elnöki "felségjelekkel" ellátott repülőgép szállt le az iszlámábádi repülőtéren. Ezt követte az a jeltelen gép, amelyen az elnök valójában utazott. Clinton először Rafik Tarar államfővel találkozott, majd Pervez Musarraf katonai vezetővel tárgyalt.

Joe Lockhard fehér házi szóvivő szerint az elnök igyekezett rávenni a katonai kormányzót, hogy jelölje ki a demokráciához való visszaérés útját, tanúsítson önmérsékletet az ősellenség Indiával szemben, tartsa tiszteletben a Kasmírt kettéválasztó ellenőrzési vonalat, és vesse latba befolyását Oszama bin Ladennek, az Amerikában terrorizmussal vádolt szaúdi milliárdosnak igazságszolgáltatás elé állítása érdekében.

A találkozón azonban Musarraf nem vázolt fel vendégének konkrét időpontot vagy menetrendet a pakisztáni demokrácia helyreállítására. Lockhard "komolynak, egyenesnek és igen közvetlennek" minősítette a 40 perces megbeszélést. Tájékoztatója szerint Clinton tárgyalópartnere tudomására hozta, hogy Washington értelmetlennek és feleslegesnek tekinti a pakisztáni atomfegyverkezést, mert nem járul hozzá sem az ország biztonságának a növeléséhez, sem védelmi
képességének a javításához. Állítólag Musarraf megígérte, hogy Iszlámábád nem fog eladni tömegpusztító fegyvereket külföldi országoknak.

Az elnök rövid, ötórás pakisztáni látogatásának egyik fő célja az volt, hogy aláhúzza Washington egyet nem értését a tavaly októberi 12-i katonai hatalomátvétellel. Az út ráirányította a figyelmet az iszlámábádi katonai kormány és a Kasmír indiai igazgatása ellen harcoló muzulmán fegyveresek pakisztáni támogatása miatt egyre fokozottabban aggódó amerikai vezetés közötti szakadékra.

Clinton látogatását incidensek árnyékolták be. Karacsiban több erőszakos cselekmény történt. Ismeretlen fegyveresek eddig kiderítetlen okból agyonlőttek két motorkerékpáros rendőrt, két polgári személy pedig a kikötőváros egyik forgalmas bevásárló negyedében történt pokolgépes robbantásban halt meg. Az utóbbi támadásnak három sebesültje is van. Pénteken a késői órákban lefoglaltak két pokolgépet, egy férfit pedig őrizetbe vettek a szomszédos Ravalpiniben, amely nem messze fekszik a Csaklala légitámaszponttól, ahová Clinton megérkezett. A rendőrség arról értesült, hogy "felforgató akciót" terveztek a városban, amely alig 10 kilométerre fekszik Iszlámábádtól, a repülőtérről az elnöki palota felé vezető út mentén.

Az amerikai elnök Bangladesben kezdte dél-ázsiai körútját, majd utána Indiában töltött négy napot.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(1999. november 29.)