Szokatlanul egyszerű fogadtatásban részesült az Ausztráliába látogató II. Erzsébet<br/>

Vágólapra másolva!
Szokatlan fogadtatásban volt része II. Erzsébet brit uralkodónak pénteken Canberrában. A repülőtéren ugyanis egy 8 fős küldöttségen kívül senki sem üdvözölte az Ausztráliába érkező királynőt. A két hétig tartó szigetországi látogatás állítólag nem csak ettől lesz különleges.
Vágólapra másolva!

Alig négy hónappal ezelőtt csak egy hajszálon múlt, hogy a monarchiáról tartott népszavazáson nem kiáltották ki a független Ausztráliát.

''Szerintem tekintélyes érdeklődés övezi a mostani látogatást, azonban közel sem olyan heves, mint az 1954-es első ausztrál körutat. A világ változik, ennyi az egész'' - közölte John Howard ausztrál miniszterelnök. A szigetországi politikus szerint a királynő is tudja, hogy a jelenlegi állapot jobb, mintha tüntetések lennének, és a mostani látogatás lényegesen különbözni fog az uralkodó, államfő eddigi vizitjeitől.

Az ország kormányfője és elnöke mindössze 30 perces tárgyalást folytatott, amely után Howard kijelentette: szerinte a köztársaságra szavazó ausztrálok is örömmel üdvözlik majd a királynőt. A politikus úgy véli: az ausztrál köztársaságpártiak soha sem a királynő személye ellen lázadtak, mivel az ország lakóinak többsége elismeri, hogy uralkodójuk mindig a lehető legjobbat próbálta országáért tenni.

A rövidre sikerült kormányfői találkozó alatt azonban két kisebb csoport is tiltakozást tartott a kormányfő irodája előtt.

Korábban a Ausztráliai Republikánus Mozgalom ígéretet tett arra, hogy a királyi párt mindenhova elkíséri. A szokatlanul egyszerű, repülőtéri fogadtatáson, ahol nem volt sem vörös szőnyeg, sem katonai tiszteletadás, de még csak a himnusz hangjai sem hangzottak el ugyancsak a mozgalom 8 aktivistája fogadta az államfőt, aki mosolyogva és integetve köszönte meg a kedves gesztust.

II. ErzsébetII. Erzsébet brit uralkodó csendes ausztráliai fogadtatása messze van attól a közel fél évszázados eseménytől, amikor a fiatal uralkodóként hízelgőhullám fogadta a szigetországban.

50 évvel ezelőtt milliók vonultak Sydney utcáira, hogy megpillanthassák a frissen koronázott államfőt, II. Erzsébetet és férjét, Fülöp herceget.

A BBC jelentése szerint a nép kitörő örömmel fogadta uralkodóját, amint nyitott limuzinjával végighajtatott Sydney egyik leghosszabb útján, a György úton. Az utcákat és a lakóházak ablakait virágokkal, zászlókkal és füzérekkel díszítették fel, az autóval elhaladó királyi párt pedig virágszirom-eső fogadta.

Robert Menzies akkori ausztrál miniszterelnök gyémántból készült melltűt ajándékozott az uralkodónak annak emlékére , hogy az ausztrálok életük legörömtelibb eseményként értékelik a királyi látogatást.

Ausztráliának akkoriban főleg angol és ír származású lakói voltak, akik szülőföldjüknek tekintették Nagy-Britanniát.

1953-ban a felmérések szerint a lakosság 77 százaléka támogatta a monarchia fenntartását.

Azonban a királynő 1992-es utolsó látogatásánál ez az arány már csökkent, akkor nagyjából fele-fele arányban akadtak támogatói és ellenzői a monarchiának.

A legutolsó felmérés szerint az ausztrálok többsége saját államfőt szeretne, azonban az elnök megválasztásának módjával nem értenek egyet. Ez a teória igazolódott be a tavaly novemberi népszavazáson is, melyen csak azért tudtak a monarchisták nyerni, mert a lakosság nagy része nem értett egyet az új alkotmány tervezetével, mely a parlament kezébe helyezné az államfő választásának jogát.

Erre a változásra a királyi házban is rájöhettek, mivel II. Erzsébet a '90-es években mindössze egyszer látogatott országába. Összehasonlításként: a '70-es években négyszer, a '80-as években ötször látogatott Ausztráliába a szigetország államfői tisztét birtokló brit királynő.

Az uralkodó jelenlegi útját szervezők szerint téves az a nézet, mely szerint II. Erzsébet azért utazik vidékre, mert ott nagyobb a monarchia támogatottsága. Ezt támasztja alá az is, hogy a látogatás egyik célállomása Független-hegy, ahol 1854-ben a kijelölt brit hatóságok ellen fellázadtak a helyi aranybánya dolgozói és hűségesküt tettek az új ausztrál zászlóra.

Ajánló:

Kultúra, gazdaság, politika, meg minden más. (angolul)

Korábban:

(1999.11.06.)