Tajvan új elnöke nem kívánja országát Hongkong sorsára juttatni<br/>

Vágólapra másolva!
Csen Suj-pien megválasztott tajvani elnök első sajtótájékoztatóján párbeszédet szorgalmazott Kínával, de elutasította az "egy ország, két rendszer" alapelven történő újraegyesítést. A tajvani elnökválasztással foglalkozó első közleményében a pekingi vezetés ugyanakkor kijelentette: a választási eredmény nem változtat azon, hogy a sziget Kína része.
Vágólapra másolva!

Az ellenzéki Demokratikus Haladó Párt (DPP) jelöltje a szavazatok 39,9 százalékával nyerte meg a szombati elnökválasztást. A második helyen James Szung független jelölt végzett a voksok 36,8 százalékával. A Kuomintang színeiben indult Lien Csan mostani alelnök harmadikként végzett, a szavazatok 23,1 százalékát szerezte meg.

Csen Suj-pien családja körében

Fotó: Rob Man

A győztes, Csen Suj-pien felajánlotta, hogy megbékélési tárgyalásokra Kínába utazik, egyúttal tajvani látogatásra hívta Csiang Cö-min kínai elnököt, Csu Zsung-csi miniszterelnököt és Vang Tao-hant, a tajvani ügyekben illetékes kínai főtárgyalót.

Hozzátette: a közvetlen kereskedelmi és közlekedési kapcsolatok megteremtéséről, valamint közvetlen beruházásokról szeretne tárgyalni a pekingi vezetőkkel. (A tengeri áruforgalom és közlekedés útvonala ez idáig csak Hongkongig vezetett.)

Az újonnan megválasztott elnök reményének adott hangot, hogy a Kína és Tajvan közötti kapcsolatok javulni fognak, és kiemelte: a mostani választás történelmi jelentősége nagyon nagy.

"Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megőrizzük a biztonságot és a stabilitást a Tajvani-szorosban" - mondta. A megbékélés gesztusaként utalt arra, hogy a "szárazföldön" (Kínában)
és Tajvanon élő emberek azonos eredetűek.

Kijelentette azonban, hogy a tajvaniak túlnyomó többsége nem tudja elfogadni az egy ország, két rendszer elvet. "Nem akarunk egy második Hongkong, egy második Makaó lenni" - közölte.

(A Peking által kínált alapelv tette lehetővé Hongkong visszatérését kínai kormányzás alá 1997-ben, majd Makaóét tavaly decemberben.)

Az újonnan megválasztott tajvani elnök szombaton bejelentette: a kémiai Nobel-díjas Li Jüan-cét kérte fel a jövendő kormány vezetésére. A sziget legnagyobb tiszteletnek örvendő egyetemi tanára, az 1986-ban Nobel-díjjal kitüntetett Li egyelőre nem kommentálta a felkérést. A hivatalos választási eredmények ismertetése után azonnal az Egyesült Államokba utazott, ahol egy konferencián vesz részt.

Li hétfőn bejelentette: távozik a tajvani tudományos kutatóközpont éléről, hogy támogassa Csen választási küzdelmét.

Az AP amerikai hírügynökség szerint az első demokratikus hatalomváltás után Csen belpolitikai szempontból is nehéz feladat előtt áll. A parlamentben ugyanis többségben van a Kuomintang, a következő törvényhozási választásokat pedig csak két év múlva tartják.

Az új elnököt ünnepli a nép

Fotó: Simon Kwong


***

"A tajvani helyi vezetés megválasztása és a szavazás eredménye nem változtathat azon a tényen, hogy Tajvan része Kína területének. A tajvani függetlenség mindenféle formája teljességgel elfogadhatatlan" - jelentette ki a Kínai Kommunista Párt és a kormány tajvani ügyekben illetékes hivatala, Csen győzelméről értesülve.

"Meghallgatjuk Tajvan új vezetőjének szavait, nyomon követjük cselekedeteit és figyeljük, milyen irányba fogja terelni a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatokat" - olvasható a dokumentumban, amely nem említi név szerint a megválasztott tajvani elnököt.

A pekingi kormány szerint Kína szívesen folytat eszmecserét a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatokról, valamint a békés újraegyesítésről minden olyan tajvani politikai párttal, amely elfogadja az egy Kína alapelvet.

(MTI)

Ajánló:

Adatok az országról.

Korábban:

(1999.07.26.)