A BBC veszélyesnek tartja Magyarországot<br/>

Vágólapra másolva!
A BBC dokumentumfilmjében Magyarország példáján mutatta be a szervezett bűnözés veszélyeit a volt kommunista országokban. A film két fő részét a békési olajbotrány és az Aranykéz utcai robbantás alkotta. A BBC szerint a magyar rendőrök alulképzettek, nincsenek megfelelő kondícióban, és sokan közülük korruptak. Ezzel szemben a békési olajügy két fő szereplőjét - Karancsi Tibor volt békési rendőrt és Pallag László kisgazda politikust - hősnek nevezte a műsorvezető.
Vágólapra másolva!

A BBC négy részes, Az Apokalipszis négy lovasa című dokumentumfilmjének harmadik része szólt a szervezett bűnözésről. Mivel Magyarország előreláthatóan hamarosan az Európai Unió tagja lesz, a BBC úgy látja: Magyarország problémája hamarosan az EU problémája is lesz. Ezért a volt kommunista országokban zajló szervezett bűnözésről szóló dokumentumfilmben a magyarországi eseteket emelték ki.

Karancsi Tibor

John Simpson műsorvezető-szerkesztő "veszélyes országnak" minősítette Magyarországot, ahol "a szervezett bűnözés a kommunizmuson való elégtételként jelent meg". Legelőször az olajszőkítés terjedt el, amelynek az egyik legkirívóbb esete a békési olajbotrány volt. Simpson "a történet hőseinek" nevezte Karancsi Tibor szeghalmi rendőr századost, akit megvertek azért, amit tud, illetve Pallag László kisgazda képviselőt, az olajügyi bizottság elnökét, aki a fenyegetések ellenére küzd a korrupció ellen.

Először Békés megyei rendőrök, majd Pallag, Békés megye országgyűlési képviselője hozta nyilvánosságra: a helyi rendőri vezetőknek alvilági kapcsolatai vannak. A lavinát Karancsi indította el azzal, hogy az RTL Klubban azt mondta: felettesei megakadályozták abban, hogy lebuktasson egy olajszőkítő bandát, majd eltussolták nyomozásának eredményeit, végül ismeretlen tettesek félholtra verték, amikor feljelentést tett főnökei ellen.

A szeghalmi rendőrök éveken át többször jelentették, hogy a füzesgyarmati Macskási telepen a Full Marker Kft. százezer literes mennyiségben szőkít olajat. Az akkori békési főkapitány, Gál László Karancsi és kollégája szerint azt mondta: nem kellene szembeszállni az alvilággal.
Karancsi után Pallag László is megtette a maga bejelentését. Azt állította: neki is bizonyítékai vannak arra, hogy összefonódás van a helyi rendőri vezetők és az alvilág között. Többször is jelentette a megyei hatóságoknak a tudomására jutott eseteket, de azok nem vizsgálták ki az ügyeket. Jelenleg a Legfőbb Ügyészség és a parlament olajügyi bizottsága vizsgálja az eddigi illegális olaj-kereskedelemmel kapcsolatos bűneseteket.

Pallag László
A BBC műsorában az szerepelt: Karancsi két társa "gyanús körülmények között meghalt". A rendőrségi jegyzőkönyvek alapján mindannyian öngyilkosok lettek, Karancsi szerint azonban meggyilkolták őket.
Azonban a valóságban az olajügyekben nyomozó rendőrök közül négyen haltak meg.



A magyar rendőrség eddig nem találta meg Boross gyilkosát, illetve a felbujtót se.

A gazdagok luxusvillái is gyakran tisztára mosott pénzből épül fel - állította Simpson. Példaként mutatta az előzetes letartóztatásban lévő Tasnádi Péter vállalkozó fényképét, amin napszemüvegben ül két - szintén napszemüveges - testőre között, akikről a BBC azt állította: Tasnádi üzlettársai. Bejátszottak olyan felvételeket is, amelyeken Tasnádi Rózsadombon épülő irodaháza látható. A telket Tasnádi emberei védték, és nem engedték a BBC-t sem forgatni.

Tasnádit, aki több őrző-védő cég vezetője, önbíráskodásra és súlyos testi sértésre való felbújtással, nagy értékre elkövett adócsalással és lőfegyverrel való visszaéléssel gyanúsítják. A dokumentumfilmben viszont az szerepelt, hogy Tasnádit pénzmosás miatt vették őrizetbe.

A BBC szerint a rendőrségnek "morális problémái vannak". Nincs elég pénz technikai eszközökre, a rendőrök alulképzettek, és nincsenek megfelelő kondícióban: túlsúlyosak és nem edzenek eleget.

Simpson a műsor végén egyetlen megoldást javasolt. Eszerint csak akkor javulhat a helyzet, ha a polgárok összefognak, és együtt gyakorolnak nyomást a kormányra, hogy az dolgozzon ki hatékony módszereket a szervezett bűnözés ellen.

[*****]

Ajánló:

Hírek a kezdetektől napjainkig. Az [*****] összeállítása.

Korábban:

(1999. szeptember 7.)