Kosovska Mitrovicánál összecsaptak a szerbek és a békefenntartók<br/>

Vágólapra másolva!
Francia békefenntartók könnygázt és riasztó gránátokat vetettek be szerdán a feldühödött szerbek ellen, miközben a NATO-katonák ellenőrzésük alá vonták a város két részét összekötő egyik hidat. Az összecsapásban legalább hatan megsebesültek.
Vágólapra másolva!

Az Ibar folyón átívelő híd az albánok lakta déli városrészt köti össze a folyó túloldalán fekvő, zömében szerbek lakta "Kis Boszniának" nevezett résszel. A békefenntartók szándékai szerint a híd ellenőrzés alá vétele, illetve a biztonsági övezet megteremtése az északi hídfőnél az első lépés afelé, hogy egyesítsék az etnikailag megosztott várost, és megerősítsék a nemzetközi felügyeletet Koszovó feszültségektől legterhesebb településén.

Az akció kora hajnalban kezdődött. Mintegy 250 francia békefenntartó páncélozott járműveken olasz rendőrök segítségével biztonsági kordont állított fel az északi hídfőnél. A hídhoz közeli utakat szögesdróttal kerítették el. A rohamöltözéket viselő, állig felfegyverzett rendőrök arra utasították a híd északi bejáratánál őrködő négy szerbet, hogy hagyják el a helyszínt. Az örök engedelmeskedtek, de - tiltakozva a békefenntartók akciója ellen - mintegy 300 szerb gyűlt össze a híd északi hídfőjétől a kordontól 250 méterre. Egyesek megpróbálták áttörni a kordont, hogy hazatérhessenek "Kis-Boszniába", ekkor dulakodás kezdődött a békefenntartók és a szerbek között. A békefenntartók könnygázt és riasztó gránátokat vetettek be ellenük. Az összecsapásban legalább hat ember megsebesült.

A békefenntartók második lépése - a "kis-boszniai" biztonsági övezet létrehozása után - az lesz, hogy ellenőrzésük alá vonják a másik, a nagyobbik mitrovicai hidat, amely több alkalommal heves összecsapások színhelye volt, amióta a békefenntartók bevonultak a városba.

Oliver Ivanovics, a helyi szerb közösség egyik tisztviselője közölte, hogy Pierre de Saqui de Sannes, a francia egység parancsnoka még kedden értesítette őt a szerdai akcióról. Ivanovics szerint a szerbek számára elfogadhatatlan a békefenntartók lépese. Szerinte az akció újabb feszültséghez, sőt konfliktushoz vezethet, mivel ezentúl csak azokat engedik át
biztonsági övezeten, akik ott, illetve a környéken laknak. Ezt azonban csak úgy lehet elérni, hogy eltávolítják a szerb őröket, mert miattuk a szomszédságban lakó albánok nem mertek hazatérni. A szerbek szerint azonban éppen az ő őreik jelentették számukra az egyetlen megbízható védelmet a feldühödött, bosszúra vágyó albánokkal szemben.

(MTI)

Korábban:

(2000.03.09.)