Kora délutánra helyreállítják az átszakadt romániai gátat<br/>

Vágólapra másolva!
Sikerült leállítania a szennyezett ülepítő víz kiáramlását a Borsabánya fölötti novati derítőből, de a gátrés teljes lezárása csak a kora délutáni órákra várható. Székely Gyula, a nagybányai vízügyi hatóság igazgatója szombat délben elmondta: a környezeti károk messze elmaradnak a másfél hónappal ezelőtti baleset nyomán fellépett károk mögött.
Vágólapra másolva!

Sikerült leállítania a szennyezett ülepítő víz kiáramlását a Borsabánya fölötti novati derítőből - közölte szombaton a román vízügyi, erdészeti és környezetvédelmi minisztérium. A minisztérium illetékesei szombat déli 12 órakor elmondták: a gátrés teljes lezárása a kora délutáni órákra várható.

A Tiszán Máramarosszigetnél a román szabványokban megengedett vastartalom háromszorosát, a cinktartalom kilencszeresét és az ólom 1,8-szeresét mérték.

Romica Tomescu miniszter szerint a mostani baleset környezetszennyezési méretei sokkal kisebbek és össze sem hasonlíthatók a hat héttel ezelőttiével. Székely Gyula, a nagybányai vízügyi hatóság igazgatója szombat délben megerősítette: a környezeti károk messze elmaradnak a másfél hónappal ezelőtti baleset nyomán fellépett károk mögött.

A Tiszán érkező nehézfémszennyezés miatt megerősítette ügyeleti szolgálatát és elrendelte operatív törzsének működtetését a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. Ezt Helmeczy László, a térségi önkormányzat és védelmi bizottság elnöke közölte szombaton. Elmondta: a kialakult helyzetről tájékoztatták a szennyeződés által leginkább érintett 13 Tisza-menti település polgármesterét. Elkészítették a lakossági teendőkről szóló
tájékoztatót is, amit a vízminták eredményétől függően adnak majd ki, ha szükségessé válik.

Helmeczy László elmondta: az ÁNTSZ és az állategészségügyi állomás térségi intézete szerint egyelőre nincs szükség lakosságot érintő katasztrófavédelmi intézkedések bevezetésére. Az első körben egyébként 13 szabolcsi település 22 ezer lakosát érintheti korlátozó intézkedés, ami feltehetően a felszíni vízkivétel megtiltását jelenti a Tiszából.

A vízminták eddigi eredményei: szombaton, a kora reggeli órákban Tiszabecsnél 0,21mikrogramm, Jándnál pedig 0,23 mikrogramm volt a literenkénti ólomkoncentrátum a Tisza vízében. Tivadarnál nem találtak a vízben nehézfémet.

A szabolcsi folyókon vonuló árhullám is munkát ad a védelmi bizottságnak, és a katasztrófavédelmi igazgatóságnak. A Tiszán Záhonyig, illetve a Szamos és a Túr teljes nyírségi szakaszán már másodfokú az árvízvédelmi készültség.

(MTI)

Korábban:

(2000. március 11.)