Haider zseb-Napóleonnak nevezte a francia államfőt<br/>

Vágólapra másolva!
Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) formailag lemondott elnöke szerdán késő este egy hamvazószerdai rendezvényen mondott beszédében ismét élesen támadott mindenkit és mindent, az osztrák szociáldemokratáktól a francia államfőig.
Vágólapra másolva!

Haider, aki kilenc nappal lemondása után formailag még mindig a kormányban is helyet foglaló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke, a felső-ausztriai Ried erősen őrzött sportcsarnokában mintegy 2000 fizető vendég előtt mondta el, hogy szerinte a jövőt illetően csak két forgatókönyv létezhet: "vagy újra megválasztják ezt a kormányt, és néppárti lesz a kancellár, vagy FPÖ-kancellár lesz, és akkor ti is tudjátok, hogy mi a neve".

A szónok "politikai pirománoknak" és gyújtogatóknak nevezte az Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ), amely távozva a hatalomból egyik napról a másikra "Ausztria-ellenes hordává lett". Az SPÖ vezetése "valóságos Jurassic Park, ahol ős-szauruszok nyüzsögnek" - mondta. Példaként Bécs város főpolgármesterét nevezte meg, "akinél testsúlya gyors növekedésével nem tudott lépést tartani a szellemi érettség".

Ezután Thomas Klestil szövetségi elnököt vette elő - aki eleve ellenezte a szélsőjobboldali populistának tartott FPÖ bevonását a kormányba -, és aki Haider szerint a kormány felesketésekor "olyan képet vágott, mintha a tyúkok ellopták volna előle a kenyérmorzsát". A pártvezér azt várta volna el az államfőtől, hogy határozottan fellép az Európai Unió ellen, és világossá teszi: "1955 óta nincs Ausztriában megszálló hatalom".

Sorra került Jacques Chirac francia államfő is: "Tudomásul fogja venni, hogy nem fiókvezető Ausztriában". Ausztriának nincs szüksége "a 21. század zseb-Napóleonjára", akinek figyelmeztetően felemelt ujja "egy Pinocchio erkölcsi kvalitásával bír".

Nem kímélte Haider Bill Clinton amerikai elnököt sem: "most a nejével együtt fél az FPÖ elnökétől, de Haider majd összehozza, amit Lewinsky szétválasztott" - mondta az FPÖ vezére, szokás szerint egyes szám harmadik személyben beszélve önmagáról.

A szabadságpártiak közül egyedül Karl-Heinz Grassert érte bírálat. A pénzügyminiszter, aki egyszer már távozott az FPÖ-ből, mert olyat mondott, ami nem tetszett Haidernek, miniszterré történt kinevezése óta kétszer is összeakaszkodott a vezérrel. Egyrészt azért, mert nem akarja elfogadni a Haider által az FPÖ funkcionáriusai számára meghirdetett 60 ezer schillinges felső jövedelemhatárt, másrészt azért, mert amikor Haider az eurót támadta, Grasser védelmébe vette a közös pénznemet.

(MTI)

Ajánló: