Állítólag a NATO koszovói bombázásáról értesítették Belgrádot<br/>

Vágólapra másolva!
Egy, a NATO főhadiszállásán dolgozó kém állítólag a koszovói harcok alatt a bombázásokról szóló titkos információkat juttatott el a jugoszláv katonai vezetésnek. Az észak-atlanti szövetség szerint nincs bizonyíték a kémkedésre.
Vágólapra másolva!

Az észak-atlanti szövetség által kezdett koszovói légitámadások első két hete alatt egy belgrádi kém információkat szolgáltatott a jugoszláv vezetésnek, mely így pontosan tudta, hogy hol várható támadás. Mindezt az Egyesült Államok védelmi minisztériumának egyik vezető hivatalnoka állítja.

Az állítólagos kémkedésről a BBC vasárnap levetített: ''Erkölcsi küzdelem'' című dokumentumműsora közölt híreket.

Jamie Shea, a NATO szóvivője szerint nincs bizonyíték az állítás alátámasztására.

''Miként történhetett meg, hogy a NATO 78 napig tartó hadjárata során indított 38 támadó repülésében, melyben 1200 harci repülőgép vett részt csak két gépet lőttek le, és egy pilóta sem sérült meg? Biztos vagyok benne, ha a szerbek tényleg birtokában voltak az információknak, akkor sokkal hatékonyabban használták volna fel azokat'' – állította a BBC-nek a szóvivő.

Egyes hírek szerint a NATO bevetéseinek részleteiről értesülő belgrádi vezetés úgy mozgatta csapatait és felszereléseit, hogy lehetőleg ne tartózkodjanak a célterületen.

A BBC a kémkedésről kérdezte a NATO főparancsnokát, Wesley Clark tábornokot is, aki szerint elképzelhetetlen, hogy a szervezet legfelsőbb vezetői közül bárki is kémkedett volna, ugyanakkor azt sem gondolja, hogy bárki más információkat adott volna át a szerb vezetésnek.

A The Guardian korábban azt közölte, hogy a NATO miután észrevette a kémkedést – a Koszovó elleni támadás első két hetében – megváltoztatta a bombázásokról szóló parancsok elrendelésének menetét.

Ezt az értesülést a BBC is megerősítette azzal megtoldva, hogy amíg korábban 600 személy tudott a tűzparancs elrendeléséről, addig a kémkedés híre után ez szám 100-ra csökkent. A hatás pedig nem maradt el, a szerb kémet így hatástalanították.

A NATO-szóvivő szerint a főhadiszálláson nem tudtak arról és nincs is rá bizonyíték, hogy a tűzparancs kiadása veszélyeztetve lett volna.

A BBC értesülése szerint a kémet - aki nem a NATO főhadiszálláson működött, hanem valamelyik ország küldöttségében vett részt - nem fogták el.

Tavaly augusztusban már napvilágra került az az értesülés, mely szerint valaki információkat adott át az orosz katonai hírszerzésnek a NATO koszovói akcióiról. Az orosz fél pedig értesítette a szerb vezetést.

1998 novemberében agy francia katonai hivatalnokot tartóztattak le Párizsban, akit azzal vádoltak, hogy a jugoszláv kormánynak kémkedett.

Ajánló:

Az eseményekről olvashat, ha erre jár.