Kína akár katonai erővel is fellép Tajvan függetlenségi törekvése ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Csu Zsung-csi kínai miniszterelnök vasárnap arra figyelmeztette Tajvant, hogy a sziget részéről megnyilvánuló szakadár tevékenységre Peking erélyesen válaszol.
Vágólapra másolva!

Csu Zsung-csi kínai miniszterelnök

Fotó: Andrew Wong

Csu mindazonáltal tartózkodott attól, hogy utaljon arra a Fehér könyvre, amelyet Peking két hete hozott nyilvánosságra. Ebben a kínai vezetés kilátásba helyezte, hogy katonai erőt vet be a zendülő tartománynak tartott Tajvan ellen, ha az továbbra sem hajlandó tárgyalni az újraegyesítésről.

Csu ismételten hangsúlyozta, hogy Kína a kérdést békés úton kívánja rendezni hozzáfűzve: a kínai népnek megvan a kellő akarata és ereje arra, hogy mielőbb megbirkózzék ezzel a problémával.

Az AFP tudósításában rámutatott: a kínai kormányfő ezúttal nem használt olyan szertartásos kifejezéseket, mint a "Tajvan elleni esetleges erőbevetés".

Csu beszédében ígéretet tett arra, hogy támogatja a kínai hadsereg minőségi fejlesztését, és azt, hogy a fegyveres erők harckészültségét a korszerű hadviselés követelményeihez igazítsák, egyebek között a csúcstechnológia alkalmazása terén is. Ugyancsak rámutatott a kínai nép hazafias érzései fokozásának a szükségességére.

Csiang Cö-min kínai államfő szombat este kezességet vállalt a Fehér könyvért, és a francia hírügynökség ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a radikális intézkedéseket kilátásba helyező, és emiatt az Egyesült Államok aggodalmát kiváltó pekingi dokumentum megjelenése óta ez volt az ázsiai ország elnökének első megnyilvánulása Tajvan ügyében.

Két hét múlva a tervek szerint Tajvanon elnökválasztást rendeznek, és a kínai vezetés igyekszik a jelölteket figyelmeztetni arra, hogy tartózkodjanak az anyaországtól 1949-ben politikailag elszakadt sziget függetlenségének a kinyilvánításától.

(MTI)

Korábban:

(2000. március 4.)