Lemondott pártelnöki posztjáról Jörg Haider<br/>

Vágólapra másolva!
Lemondott a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöki posztjáról Jörg Haider. A politikus tettét azzal indokolta: fel akarja számolni a gyanút, miszerint árnyékkancellárként rátelepszik az osztrák kormányra. Ugyanakkor meg akarja könnyíteni a kabinet munkáját, illetve túlzott megterhelést jelentett számára a pártelnöki és a karintiai kormányzói feladatok együttes ellátása. A politikus célja továbbra is a kancellári poszt elérése.
Vágólapra másolva!


Jörg Haider
Fotó: Michael Urban




Az elnöki posztot öröklő Susanne Ries-Passer alkancellár - aki 1996 óta a párt ügyvezető elnöke -, és Haider is úgy nyilatkozott, hogy továbbra is szorosan együttműködnek.

Thomas Prinzhorn, a parlament helyettes elnöke (FPÖ) azt mondta: ez az a bizonyos egy lépés vissza, amely a következő két előrevezető lépéshez szükséges. Karl-Heinz Grasser, az FPÖ pénzügyminisztere "hihetetlen emberi nagyságot és példátlan önzetlenséget" lát Haider döntésében.

Szakértők szerint Haider lemondása nem könnyíti meg a kormány helyzetét. Egyfelől az FPÖ-ben kitörhet a hatalmi harc például Ries-Passer és Peter Westenthaler frakcióvezető között, másfelől Schüssel kancellárnak most gyakorlatilag nincs partnere, hiszen a párt erős embere továbbra is Haider, de funkciójánál, illetve annak hiányánál fogva már nem partner.

Az érem másik oldala, hogy Haider távozásával nem fog enyhülni Ausztria kiközösítése. Más országokban is előfordul ugyanis, hogy valamely politikus kevésbé Európa-párti, vagy jobboldali, de azt az egyet nem tűri el Európa, hogy bárki akár csupán ártalmatlan színben tüntesse fel a fasizmust, márpedig Haider - és vele az FPÖ - ezt tette.

A Die Presse című lap szerint Haider döntése mögött az a taktika húzódik meg, hogy nem szeretné nevét adni azokhoz a népszerűtlen intézkedésekhez - például adóemelés -, melyeket a kormánynak mostanában meg kell hoznia. Visszavonulása miatt a következő választásokon esetleg nagyobb népszerűséget szerezhet, és így érheti el célját: a kancellárságot. Szavai szerint ''ennek egyre nagyobb a valószínűsége''.

Az Egyesült Államok kormánya Haider lemondása után is kiemelten figyeli az osztrák kormány tevékenységét. Az Egyesült Államok azonnal közbelép, ha Ausztria kormánya nem biztosítja az emberi jogok tiszteletben tartását, és a semmibe veszi a kisebbségeket - nyilatkozta az osztrák politikus lemondása után James Rubin amerikai külügyi szóvivő. A szóvivő szerint mivel az FPÖ továbbra is kormányalkotó párt, ezért az USA kormánya nem változtatja meg a testületről korábban kialakított nézetét.

Az osztrák Kronen Zeitung és a Kurrier már hétfő délután arról tájékoztatta olvasóit, hogy Jörg Haider lemond.

Peter Sichrovsky az FPÖ egyik Európa Parlamenti képviselője korábban az osztrák televízióban megerősítette a lemondásról keringő híreket. Közölte: Haider már vasárnap a párt egy belső megbeszélésén bejelentette lemondási szándékát.

A Kronen szerint Haider hétfő már reggel Klagenfurtban kijelentette: Az a kérdés, hogy az a pártelnök, aki nem tagja a kormánynak maradhat-e a párt elsőszámú embere.

Jörg Hider azzal vívta ki hazájában és szerte a világban az emberek ellenszenvét, hogy gyakran dicsőítette a nácizmust. Amikor a tavaly októberi választásokon sikeresen szereplő pártja kormányalakítási pozícióba került Haider nem kapott miniszteri pozíciót, megmaradt Karintia elöljárójának.

Noha Haider megígérte, hogy nem gátolja a kormány munkáját, többször tett vitára okot adó kijelentéseket, mint például azt, hogy az Európai Unió egységes valutája az euró kudarcra van ítélve.

Az új osztrák kormány eskütétele napján az Európai Unió 14 tagállama befagyasztotta kapcsolatait Ausztriával.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(MTI)

Korábban: