Tudjman utóda már nem lehet Horvátország elnöke<br/>

Vágólapra másolva!
Az első nem hivatalos adatok szerint egyetlen jelölt sem szerzett elég szavazatot a hétfői horvátországi elnökválasztáson az államfői poszt elnyeréséhez. A február 7-ére kiírt második fordulóban Stipe Mesic, a Horvát Néppárt alelnöke és Drazen Budisa, a Szociálliberális Párt elnöke méri össze erejét. A nemrég elhunyt Franjo Tudjman egykori elnök pártja, a Horvát Demokratikus Unió ismét vereséget szenvedett: jelöltjük, Mate Granic külügyminiszter csak a harmadik helyen végzett, így ő már nem indulhat a második fordulóban.
Vágólapra másolva!

Stipe Mesic

Az első részeredmények megerősítik azokat az előrejelzéseket, amelyek szerint február 7-én újabb választási fordulót kell tartani. Az újabb megmérettetésen azonban már csak Stipe Mesic és Drazen Budisa vehet részt. A két jelölt pártja a január 3-i parlamenti választások után koalíciós kormány megalakításáról írtak alá megállapodást.

A választásokon indult kilenc jelölt közül valamennyi azt ígérte a kampány során, hogy megválasztása esetén hátat fordít a korábbi elnök, a nemrég elhunyt Franjo Tudjman nacionalista politikájának és véget vet Horvátország nemzetközi elszigeteltségének.
Az első három helyre befutott jelölt programja is alig különbözött egymástól. Valamennyien az államfői jogkör csökkentését, a parlament és a kormány szerepének növelését, a demokrácia kibontakoztatását, Horvátország Európai Uniós (EU) és NATO-tagságának elérését ígérték. Az első helyen végzett Mesic hozzátette: ha megválasztják, azonnal eltörli az elnöki poszttal járó "ízléstelen dolgokat": az érmeket, a fényűzést, a testőröket - írta a Reuters. A kampányban a programok hasonlósága miatt nagy hangsúly helyeződött a jelöltek politikai múltjára.

Mesic Jugoszlávia utolsó szövetségi elnökének posztját otthagyva évekig a második számú vezetőnek számított Horvátországban Franjo Tudjman elnök szövetségeseként. Később szakított az elnökkel és pártjával, 1994 óta a politikai élet peremére szorult.


Drazen Budisa
Fotó: Reuters

Granic, aki az orvosi pályát hagyta ott a Franjo Tudjman alapította pártban elindított politikai karrierjéért, elsősorban arra hivatkozott választói előtt, hogy 1993. óta irányítja a horvát diplomáciát, nagy vezetői és nemzetközi tapasztalatokra tett szert.

A decemberben 10-én elhunyt Franjo Tudjman zavaros gazdasági helyzetben, eladósodva hagyta az országot - írta a Reuters. A nyugati országok sorozatosan bírálták Horvátországot, mert beleavatkozott a szomszédos Bosznia belügyeibe, és nem volt hajlandó együttműködni a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló nemzetközi törvényszékkel. A munkanélküliség 20,4 százalékos, csökkennek a beruházások, az átlagfizetés mindössze 400 dollár körül van.
Horvátország elszigeteltségéhez az is hozzájárult, hogy megtagadta a csatlakozást az EU pénzügyi alapjához, visszautasította a partnerséget a NATO béke-programjával, és elzárkózott az EU-tagsággal kapcsolatos minden tárgyalás elől.

Mate Granic

A szavazásra jogosult mintegy 4,2 millió állampolgár közül sokan nem mentek el leadni voksukat - a szavazóhelységek zárása előtt három órával csupán 56 százalékuk adta le voksát - írta a CNN. A Reuters szerint ez elsősorban a rossz időjárásnak volt köszönhető: több kulcsfontosságú utat hótorlaszok zártak el, a tengerparti utak szintén járhatatlanok voltak és az egész napos erős szél miatt a komp sem tudott közlekedni.
A BBC úgy tudja, a 7000 szavazóhelységből hat nem tudott időben kinyitni a hóvihar miatt.

Stipe Mesic, akinek pártja a januári parlamenti választásokon harmadik helyen végzett, parasztpárti (HSN)-néppárti(HNS)-liberális(LS)-isztriai(IDS) koalíció jelöltjeként indult az elnökválasztáson. Jelölése után nem sokkal a közvélemény-kutatások szerint is ő lett a legnépszerűbb induló, akkor Budisát mintegy 10 százalékkal előzte meg. Mesic első nyilatkozatában - amelyet az MTI idézett - egyebek között azt emelte ki, hogy első helyezését annak tulajdonítja: a választók megértették azt a politikai üzenetét, amelyet akkor hagyott hátra, amikor hátat fordított Franjo Tudjmannak és az általa vezetett Horvát Demokratikus Uniónak. Emlékeztetett arra, hogy akkor nyíltan ellenezte Bosznia-Hercegovina felosztásának zágrábi tervét, hogy a hatalmat egy kézben összpontosítsák, nem támogatta a gazdaságátalakítás és a privatizáció akkor ajánlott modelljét, valamint azt a külpolitikai irányvonalat, amely elszigeteltségbe vezette az országot.

Drazen Budisa, a januári parlamenti választásokon győztes szociáldemokrata-szociálliberális koalíció jelöltje - a mostani elnökválasztás második helyezettje - várakozásai szerintinek nevezte az első választási forduló eredményeit. Gratulált Mesic első helyezéséhez, de komoly versengést ígért a második fordulóra, amelyet véleménye szerint ő fog megnyerni.

Mate Granic külügyminiszter, a HDZ jelöltje gratulált a választások második fordulójába bejutott politikusoknak, és hozzátette, hogy Mesic és Budisa megérdemelten győztek - írta az MTI. Granic a kampánya közepén azt mondta: hibázott, amikor nem lépett ki a pártjából, és nem független jelöltként indult az államfői posztért.

Az [*****] összeállítása

Ajánló:

(horvát nyelven)

Korábban:

(2000. január 24.)