Mianmari felkelők megszálltak egy thaiföldi kórházat<br/>

Vágólapra másolva!
Tíz mianmari fegyveres betört Thaiföldön egy vidéki kórházba, és túszul ejtett több száz beteget és orvost. A fegyveresek a mianmari Isten Hadserege gerillacsoport tagjai. Halálos áldozata nincs az akciónak. Egy közeli iskola egyik tanára azonban megsebesült, amikor a gerillák lövöldözni kezdtek. 20 idősebb embert már szabadon engedtek a szakadár fegyveresek. A gerillák azt szeretnék elérni, hogy a felkelőcsoport többi tagja politikai menedékjogot kapjon az országban.
Vágólapra másolva!

Az Isten Hadserege elnevésű mianmari lázadó csoport elfoglalta a Bangkoktól 120 kilométerre lévő Ratcsaburi város kórházát. A fegyveresek túszul ejtették a kórházban levő betegeket és a kórház dolgozóit, helyi idő szerint hétfőn reggel hét óra harminc perckor.

A túszok számáról eltérő jelentések érkeztek. Az MTI 200, a Reuters 500 fogolyról számolt be. Halálos áldozata nincs az akciónak. Egy közeli iskola egyik tanára azonban megsebesült, amikor a gerillák lövöldözni kezdtek. 20, idősebb embert már szabadon engedtek a szakadár fegyveresek. A bejáratnál pokolgépet helyeztek el.

A lázadók a Thaifölddel szomszédos Mianmar (korábbi nevén Burma) területén működő felkelő csoport tagjai, akik a kormány csapataival harcolnak.

A thaiföldi rádió szerint a túszejtő csoport azért rohamozta meg a kórházat, hogy az ott dolgozó orvosokat sebesültjeik ápolására kényszerítse. A lázadók a mianmari-thaiföldi határon keveredtek harcokba a mianmari kormányerőkkel, majd átszöktek Thaiföldre.

Szanan Kadzsornpraszárt thaiföldi belügyminiszter a rádiónak elmondta: a 10 fős csoport azt követeli Thaiföldtől, hogy nyissa meg határát a menedéket kereső Isten Hadserege nevű csoport többi tagja számára és hogy küldjenek a határra thaiföldi orvosokat sebesült társaik kezelésére.

A rendőrség a kórház megrohamozása után körbevette az épületet. A belügyminiszter utasította a rendfenntartókat: mindenekelőtt a túszok életének megóvását tartsák szem előtt, de keményen lépjenek fel a lázadókkal szemben.

A Reuters szerint az Isten Hadserege nevű csoport 100 fiatal harcosból álló banda, amely a Karen Nemzeti Unió nevű keresztény gerillamozgalomból vált ki. Ez utóbbi 50 éve harcol autonómiáért Mianmarban.

A 45 milliós volt Mianmari Államszövetség lakosainak kétharmada birmán nemzetiségű, a többiek 67 különböző, a birmán nyelv változatát beszélő népcsoportok tagjai. A karenek a legnagyobb kisebbség az országban, számuk 3 millió körüli. A harcok akkor robbantak ki az országban, amikor 1973-ban az alkotmány csökkentette az államszövetség kisebbségeinek területi önállóságát.

(MTI)

Ajánló:

politikai, földrajzi, gazdasági adatok az országról (angolul)