Kína az USA-val megromlott politikai kapcsolatai felújításán dolgozik<br/>

Vágólapra másolva!
Háromnapos hivatalos látogatást kezdett hétfőn Washingtonban Hsziung Kuang-kaj altábornagy, a kínai hadsereg vezérkari főnökének helyettese, a kínai katonai felderítés fő felelőse.
Vágólapra másolva!

Az altábornagy útja az Egyesült Államok és Kína katonai kapcsolatainak felújítási szándékát jelzi hosszú hónapok "jégkorszaka" után. A befagyasztás közvetlen kiváltó oka kínai részről az volt, hogy az amerikaiak tavaly májusban a Jugoszlávia elleni NATO-légihadjárat során tévedésből pusztító erejű rakétatámadást intéztek a belgrádi kínai nagykövetség épülete ellen.

A kétoldalú katonai viszonyt azonban már korábban is, majd azóta, lényegében megszakítás nélkül folyamatosan hűti az Egyesült Államokban a kínai atomkémkedés miatt keletkezett felháborodás. Wen Ho Lee tajvani születésű, a Los Alamos-i kísérleti kutató intézetből időközben elbocsátott és kémkedéssel megvádolt atomtudós ügye továbbra is lezáratlan. Éppen a kínai katonai hírszerzés főnökének ünnepélyes washingtoni fogadtatása napján közölte - ottawai biztonsági illetékesektől származó értesülésre hivatkozva - a Globe and Mail című torontói lap, hogy Kína Kanadától is mintegy két évtizeden át lopkodta a nukleáris technológia kisebb-nagyobb titkait, atomenergetikai együttműködési programok ürügyén.

Ennek ellenére a Pekingből érkezett altábornagy most William Cohen amerikai védelmi miniszterrel, kongresszusi tagokkal, valamint washingtoni Kína-szakértőkkel folytathat megbeszélést. Szóba kerül Cohen tervezett pekingi látogatása is éppen úgy, mint a Tajvanba irányuló amerikai hadi szállítások kérdése. A The Washington Times úgy értesült, hogy a tajvani haditengerészet négy Aegis típusú rombolót akar venni az Egyesült Államoktól.

Az amerikai kongresszus azon republikánus köreiben, ahol óvatosságra intenek a Kínával ápolt kapcsolatok vonatkozásában, felmerült az a gondolat, hogy "meghallgatásra szóló idézést" nyújtsanak át a vizitelő kínai tábornok-kémfőnöknek. Más elemzők viszont azon a véleményen vannak, hogy az altábornaggyal érdemes tárgyalni, mert beleszólása van a kínai külpolitika alakításába.

(MTI)

Korábban:

(1999. május 9.)