Az ecuadori indiánok csalódottak, amiért Noboa vette át az elnöki tisztséget<br/>

Vágólapra másolva!
Az ecuadori parlament tagjainak szombaton Guayaquil városban öszegyűlt nagy többsége megerősítette Gustavo Noboa volt alelnök előlépését az elnöki tisztségbe. A csalódott indiánok megindultak vissza falvaikba, a megmozdulások néhány vezetőjét a hatóságok máris letartóztatták.
Vágólapra másolva!

Jamil Mahuad, a megbuktatott ecuadori elnök a helyi televízióban bejelentette: nem ellenzi, hogy Noboa átvegye az államfői tisztet. Ezzel lezárulni látszik az egy hete tartó politikai válság a latin-amerikai országban. Egy héten át indiánok és más szegény sorsú néprétegek tagjai tüntetések sorozatán követelték az államfő lemondását, mert Mahuad nem volt képes elnökségének 17 hónapja alatt kivezetni az országot súlyos gazdasági válságából.
A krízis fordulóponthoz érkezett pénteken, amikor a hadsereg néhány egysége a vidékről érkezett sok ezer indián tüntető mellé állt, és elfoglalta a parlament épületét.

Az indiánok vezetőiből, katonatisztekből és jogászokból Nemzeti Megmentés Tanácsa nevű kormányzó testület alakult, majd átadta a hatalmat egy háromfős juntának. A junta egyik tagja - Carlos Mendoza tábornok, vezérkari főnök - azonban alig néhány órával később támogatásáról biztosította Gustavo Noboa alelnököt, aki bejelentette szándékát, hogy átveszi az államfői posztot.

Szombaton a fővárost napokig megszállva tartó indiánok első csoportjai csalódottan megindultak haza, falvaikba. Mint Antonio Vargas, a térséget 12 ezer év óta benépesítő ecuadori indián népek szövetségének (CONAIE) elnöke mondta: elárulta őket Mendoza tábornok, aki rövid ideig a háromtagú kormányzó csoport tagjaként késznek mutatkozott arra, hogy együttműködjön az indiánokkal Mahuad elnök rendszerének felszámolásában. Mendozát a felső hadvezetés nevében José Gallardo volt védelmi miniszter is árulónak minősítette, amiért egy időre hajlandó volt az indiánok vezetőivel szövetségre lépni.

Vargas azt hangoztatta, hogy nem fogadják el Noboa elnökségét, illetve az indiánok további kirekesztését az ország sorsának irányításából - idézte az EFE hírügynökség. Mint mondta: nem bíznak abban, hogy Noboa, aki Mahuad közeli munkatársa volt, megoldaná az elsősorban az ország 13,5 millió lakosából 3,5 millió lelket számláló kecsua közösséget sújtó gazdasági válságot.
Noboa már szombaton bejelentette: folytatni fogja a dollárnak hivatalos ecuadori fizetőeszközként való bevezetését, amit Mahuad kezdett meg.

Emberi jogi szervezetek szerint letartóztatták, és ismeretlen helyen tartják fogva Lucio Gutiérrez ezredest, aki a rövid életű Nemzeti Megmentés Tanácsának vezetője volt. A hadsereg további legalább hat és a rendőrség két tisztje osztozik Gutiérrez sorsában.

(MTI)

Korábban:

(2000. január 22.)