Az ecuadori puccsiták Antonio Vargast nevezték ki a parlament új elnökévé <br/>

Vágólapra másolva!
Az ecuadori államfő lemondását követelő indiánok ezrei tüntettek pénteken a fővárosban, a katonaság egy részének támogatásával elfoglalták a parlament épületét, és vértelen puccsal katonatisztekből és indián vezetőkből álló kormányzó csoportot alakítottak.
Vágólapra másolva!

Jamil Mahuad Witt ecuadori elnök, akit a hadsereg előbb támogatásáról biztosított, majd lemondásra szólított fel, pénteken éjjel elmenekült az elnöki palotából, s Benjamin Ortíz külügyminiszter tájékoztatása szerint egy quitói katonai támaszponton tartózkodik több miniszterével együtt.

Mahuad elnök államcsíny-kísérletnek nevezte az eseményeket péntek esti televíziós beszédében, és kijelentette: nem mondhat le, mert azzal "a zűrzavarba taszítaná" az országot. A parlamentből, amelyet péntek reggel óta mintegy 1500 indián és néhány katonai egység tart megszállva, "nemzeti megmentés tanácsának" megalakulását jelentették be. Ennek vezetője Lucio Gutierrez ezredes, akit a helyszínen lévők "köztársasági elnöknek" kiáltottak ki.

Az őslakosok mozgalmának vezetőjét, Antonio Vargast "a parlament új elnökévé" nyilvánították. Fausto Cobo ezredes, aki a fegyveres erők főparancsnokának tisztét tölti be a hatalomátvevő katonai csoportban, kijelentette: kerülni akarja a vérontást. Az elnököt elűző népmozgalom vezetői és magasrangú katonatisztek az átmenet lehetőségeiről tárgyalnak. A vezérkar Gustavo Noboa alelnökre ruházná át az elnöki jogkört, az indiánok vezetői a "nemzeti megmentés tanácsához" ragaszkodnak.

A fővárosban 10 ezer indián tüntet a helyi lakosok jelenős rétegeinek és a hadsereg egy részének a támogatásával. Bár a mozgalom központja továbbra is a főváros, számos tüntetést és közintézmények elfoglalását jelentették más városokból is. Guayaquil kikötővárosban a tüntetések elfajultak: a tültetők boltokat fosztottak ki és autókat gyújtottak fel. Portoviejo városban egy ember meghalt a rendőrök golyóitól, amikor a tömeg el akarta foglalni a helyi rendőrség épületét. Az ország délnyugati Manabi tartományában lezajlott megmozdulások során további 13 ember lőtt sebeket kapott, kilencvenen könnygáz-mérgezést szenvedtek.

Az Európai Unió és az Amerikai Államok Szervezete képviselői a válság politikai úton történő megoldására szólították fel az ecuadoriakat. Rodrigo Borja, aki a 80-as évek végén és a 90-es évek alapján volt Ecuador államfője, Mahuad korruptságát és hozzá nem értő kormányzását tette felelőssé a történtekért. 1999-ben az ország gazdasága 7 százalékos visszaesést mutatott, 40 százalékos infláció mellett, amelynek elsősorban a 12,5 milliós lakosság több mint egynegyedét kitevő indiánok voltak a kárvallottjai.

(MTI)

Korábban: