A spanyol vizsgálóbíró ismét kéri Pinochet kiadatását Angliától<br/>

Vágólapra másolva!
Baltasar Garzón spanyol vizsgálóbíró nem fogadja el Jack Straw brit belügyminiszter döntését, miszerint Pinochetet egészségi állapota miatt nem lehet kiszolgáltatni Spanyolországnak. Garzón fellebbezni kíván a határozat ellen.
Vágólapra másolva!

Garzón vizsgálóbíró spanyol lapértesülések szerint Pinochet ismételt orvosi kivizsgálását fogja kérni. A döntés alapjául szolgáló vizsgálatot ugyanis Pinochet ügyvédei által kijelölt orvosok végezték. Ráadásul a vizsgálat eredményei titkosak: Pinochet kérésére nem hozhatók nyilvánosságra, és nem ismertethetők a spanyol igazságszolgáltatással.

Jack Straw brit belügyminiszter korábban úgy nyilatkozott, hajlandó szabadon engedni a volt chilei diktátort, Augusto Pinochetet. Straw szerint erre egy héttel azután kerülhet sor, hogy kézhez kapta a Pinochetet kezelő orvosok szakvéleményét, akik szerint a volt diktátor nincs olyan egészségi állapotban, hogy ki lehetne adatni Spanyolországnak.

A tábornok több betegségben szenved, szívelégtelenségtől kezdve cukorbajon át a prosztatabántalmakig. A spanyol igazságszolgáltatás szerint a jogi felelősségre vonást csak akkor kerülheti el az egykori diktátor, ha ezt szellemi képességei nem teszik lehetővé.

Joaquín Pérez Villalonga, a madridi Diplomáciai Tájékoztató Iroda szóvivője kijelentette: tanulmányozni fogják a Garzón bíró által megszerkesztett iratot, de csak akkor továbbítják Londonba, ha valami újdonságot tartalmaz.

A spanyolországi ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a kommunista pártkoalíció, az Egyesült Baloldal (IU) szóvivői hangsúlyozták: a fellebbezés továbbítása a külügyminiszter hivatali kötelessége, és a kabinet nem szólhat bele az igazságszolgáltatás menetébe.

Juan Gabriel Valdés chilei külügyminiszter közölte: ígéretet kapott spanyol kollégájától, Abel Matutestől arra, hogy Madrid nem fog fellebbezést benyújtani az ügyben. A Chilében Pinochet ellen vizsgálatot kezdett Juan Guzmán bíró már most biztosította a közvéleményt, hogy amennyiben a tábornok hazatér, azonnal újabb orvosi vizsgálatnak fogják alávetni, és az ellene megkezdett eljárást csak akkor függesztik fel, ha szellemi képességei nem megfelelőek.

A vasárnapi chilei elnökválasztás mindkét jelöltje - a jelenleg kormányzó baloldali pártkoalíció nevében induló Ricardo Lagos és a jobboldal jelöltje, Joaquín Lavín – egyaránt kijelentette, hogy Pinochet hazatérése után Chilében is perbe fogható.

Pinochetet 1998 októberében helyezték házi őrizet alá. Akkor tartóztatták le, amikor a volt diktátor kórházi kezelésre Londonban érkezett. Spanyolország azért kérte kiadatását, mert azzal vádolják, hogy 1973 és 1990 közötti uralma idején Chilében emberiség ellenes bűncselekményeket követett el: az emberek megkínzására, megölésére adott parancsot. Korábbi jelentésük szerint 3197 ember meggyilkolását vagy eltűnését tudják bizonyítani, köztük sok spanyol is volt. Összesen 35 vádpontot terjesztettek be Pinochet ellen. Chile azért ellenezte a kiadatást, mert az ügy szerintük az ország belügye, és a függetlenségüket sérti, ha Spanyolország hoz ítéletet. A brit belügyminiszter a 15 hónapos eljárás végén engedélyezte a spanyolországi kiadatási eljárás lefolytatását.

(MTI)

Ajánló:

angolul