Pinochetet rossz egészségi állapota mentheti meg a felelősségre vonástól<br/>

Vágólapra másolva!
Jack Straw brit belügyminiszter elfogadta az orvosok tanácsát arról, hogy Augusto Pinochet volt chilei államfő rossz egészségi állapota miatt nem bírna ki egy hosszas tárgyalást Spanyolországban, ahol kínzásokért és emberi jogsértésekért akarják felelősségre vonni.
Vágólapra másolva!

A brit belügyminisztérium által kedden este Londonban közzétett közlemény szerint Jack Straw mérlegeli azt, hogy szabadon engedi a volt chilei államfőt. A belügyminiszter azután hozza meg végső döntését a chilei tábornok sorsáról, hogy az érdekelt felek - elsősorban Chile és Spanyolország - a következő egy hét alatt előterjesztik véleményüket a kérdésben.

A belügyminisztériumi közlemény a Nagy-Britanniában házi őrizetben tartott chilei tábornok egészségi állapotát felmérő múlt heti vizsgálat eredményét ismertetve hangoztatta: a londoni Northwick Park kórház orvosai "minden kétséget kizáróan, egyhangúlag megállapították, hogy Augusto Pinochet szenátor az egészségi állapotában 1999 szeptemberében és októberében bekövetkezett rosszabbodás miatt alkalmatlan arra, hogy bíróság elé álljon"

A közlemény nem részletezi milyen betegségekben szenved a volt chilei államfő. Londoni sajtóértesülések szerint az orvosok súlyos keringési rendellenességet, cukorbetegséget, vírusos fertőzést és számos kisebb agyvérzés következményeit tárták fel nála.

A volt chilei diktátort 1998 októberében vették őrizetbe londoni magánlátogatása során. A spanyol hatóságok kiadatási kérelmének elbírálása idejére házi őrizetben tartják. A londoni Bow Street-i bíróság múlt év szeptemberében úgy döntött, hogy az egykori chilei államfő kiadható Spanyolországnak, de a tábornok ügyvédei megfellebbezték a határozatot.

A tábornok sorsáról tizenötödik hónapja folyó bírósági huzavonának Jack Straw belügyminiszter véget vethet emberiességi okokból: Pinochet rossz egészségi állapota miatt a brit törvények értelmében megszüntetheti az eljárást.

A chilei kormány a múlt év őszén hivatalosan kérte erre a brit kormányt, emiatt rendelte el a belügyminiszter a független orvosi vizsgálatokat. Bár a belügyminiszternek nem áll módjában beavatkozni az ügybe a bírósági eljárás idején, Pinochet ügyvédei - az orvosi vélemény fényében - most visszavonhatják fellebbezésüket és hivatalosan előterjeszthetik a tábornok szabadon engedésére vonatkozó kérelmet. Ez esetben a döntés azonnal Jack Straw kezébe kerül, aki akár egy héten belül úgy határozhat, hogy a brit hatóságok visszaengedik hazájába a volt chilei államfőt.

A brit belügyminiszter döntését egyedül a chilei tábornok kiadatását kérő spanyol vizsgálóbíró támadhatja meg, ezzel meghosszabbítva Augusto Pinochet kényszerű angliai tartózkodását.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2000. január 5.)