Halott csecsemők szerveit távolították el szülői engedély nélkül Ausztriában<br/>

Vágólapra másolva!
A halott csecsemők szerveinek eltávolítása körüli angliai és németországi botrány után most a Format című osztrák hetilap legújabb száma arra derített fényt, hogy Ausztriában is eltávolították számoselhunyt kisbaba szerveit kutatási célra a szülők engedélye és tájékoztatása nélkül.
Vágólapra másolva!

A bécsi Általános Kórházban (AKH) a Format szerint tavaly 13, szívelváltozás miatt elhunyt kisgyerek szívét távolították el a boncolás során. A kórbonctan vezetője, Dontscho Kerjaschki szerint azért, hogy az elváltozásokat tanulmányozhassák. Állítja: más szerveket nem vettek ki, az egyéb vizsgálatokhoz elegendők piciny szövetminták.

A szívek eltávolításához azonban nem kérték ki a szülők engedélyét, mondván, hogy ez külön tehertétel lett volna számukra. Ausztriában ez a gyakorlat nem ütközik törvénybe, de a Formatban Peter Kampits orovos-etikus, a bécsi egyetem filozófia tanszékének professzora úgy vélte, hogy az eljárás etikailag "több mint kétes" és a vonatkozó törvények sürgős átdolgozását követelte.

Az osztrák törvények szerint az elhunyt szervei eltávolíthatók átültetés céljából, kivéve, ha életében írásban elzárkózott ettől egy Szövetségi Egészségügyi Intézet elnevezésű, alig ismert intézménynél. Ezt tavaly 853 ember tette meg. Az érem másik oldala, hogy Ausztria élenjár az átültetések terén: míg például 1998-ban egymillió lakos közül 40 kapott új vesét, Németországban ez a szám 25 volt, s a lakosság számához képest Ausztriában hajtják végre a legtöbb szívátültetést is. Tavaly 200, a klinikai halál állapotában lévő páciens szerveit távolították el átültetési céllal: Ausztria e téren is első Európában.

Viktor Pickl, a páciensek ombudsmanja szerint az osztrák törvény éppen ezért helyénvaló, ugyanis sok megmenthető betegnek ad lehetőséget a túlélésre. A vonatkozó törvény ellen az egészségügyre szakosodott ügyvédek is csupán annyiban emelnek szót, hogy lehetővé kellene tenni, hogy ezzel kapcsolatos végakaratát a Szövetségi Egészségügyi Intézet helyett bárki a helyi önkormányzatnál helyezhesse letétbe, a lakosságot pedig jobban kellene tájékoztatni a kérdésről.

(MTI)

Ajánló: