Rakéta-alkatrészeket foglaltak le Nagy-Britanniában<br/>

Vágólapra másolva!
Líbiának szánt Scud-rakéták részeit foglalta le a brit vám- és pénzügyőrség a Londonhoz közeli Gatwick repülőterén. A rakéták hamis papírokkal érkezhettek a szigetországba Málta érintésével Tajvanról, a British Airways légitársaság járatán.
Vágólapra másolva!

A Tripolinak szánt csempészárú leleplezésére a brit-líbiai kapcsolatok igen kényes időszakában került sor: Nagy-Britannia 15 év szünet után decemberben állította helyre teljes körű diplomáciai kapcsolatait az észak-afrikai arab állammal, és a héten nyitná meg kapuit Líbia új nagykövetsége Londonban. A brit kormányra nagy nyomás nehezedik annak érdekében, hogy Robin Cook külügyminiszter mindaddig ne fogadja Tripoli új nagykövetét, amíg nem vizsgálják ki a titkos fegyverszállítmány ügyét.

A The Sunday Times vasárnapi brit lap szerint 32 rakétarészt találtak a British Airways járatán érkezett szállítmányban. Az exportengedélyek szerint feltételezhető, hogy egy másik hasonló szállítmány már meg is érkezett Líbiába, amellyel szemben nemzetközi fegyverszállítási tilalom van érvényben. A fellelt alkatrészek ezer kilométer hatósugarú Scud rakéták darabjai. Ezek a rakéták, amelyeket Irak az Öbölháború idején vetett be a szomszédos országok ellen, líbiai területről képesek elérni az olaszországi Nápoly körzetét - emlékeztet a vasárnapi brit lap.

A vám-és pénzügyőrség a brit titkosszolgálatokkal közös akcióban bukkant a csempészszállítmányra még november végén. Az azóta folyó nyomozásban együttműködve a védelmi minisztériummal és a British Airwayszel próbálják meg kideríteni a szállítmány pontos eredetét. Az árut a tajvani Hontex, azóta már megszűnt ruhaipari cég indította útjára.

A brit védelmi minisztérium illetékesei szerint a szállítmányt Líbia rakétaprogramjához szánták. Tripoli a feltételezések szerint a nyolcvanas években 80-100, Scud rakéta indítására alkalmas mozgatható kilövőállásra tett szert. 1986-ban a Szicília közeli Lampedusa szigetén lévő amerikai légitámaszpont radarrendszere ellen intézetek líbiai Scud-rakétatámadást, miután amerikai harci gépek Tripoli elleni támadásában életét vesztette Kadhafi elnök leánya. A líbiai rakéták akkor nem érték el célpontjaikat.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)