Tudjman pártja történelmi jelentőségű vereséget szenvedett<br/>

Vágólapra másolva!
A horvát balközép ellenzék meglepő arányú győzelmet aratott a nemrég elhunyt köztársasági elnök, Franjo Tudjman pártja, az eddig hatalmon lévő Horvát Demokratikus Unió felett. Bár jelenleg még csak előzetes adatok állnak rendelkezésre, az ellenzék győzelme egyértelmű.
Vágólapra másolva!

Kedd reggelig a szavazatok 64 százalékát sikerült összeszámolni Horvátországban a hétfői parlamenti választások után. Az állami rádió jelentése szerint a fő ellenzéki koalíció - amelynek legfőbb ereje az Ivica Racak vezette Szociáldemokrata Párt (SDP) - a tíz választókerületből nyolcban egyértelműen vezet.

Ivica Racan és Drazen Budisa ünnepel

Fotó: Reuters

Racan - már az eredmények ismeretében - azt nyilatkozta, hogy biztos volt abban, hogy a szociálliberálisokkal koalíciót alkotva, ha csak minimális mértékben is, de fölényt tud szerezni. "A jelenlegi állás alapján úgy látom, jobb eredményt értünk el, mint amit a közvéleménykutatások mutattak. Nyilvánvaló, hogy az emberek változást akarnak, és felismerték, hogy a változást mi hozhatjuk el nekik" - mondta az 55 éves politikus.

Az új kormányra nehéz örökség vár. Jelenleg Horvátország súlyos gazdasági helyzetben van. A munkanélküliség 20,4 százalékos, csökkennek a beruházások, az átlagfizetések mindössze 400 dollár körül vannak, a nyugdíjakat rendszeresen késve folyósítják.
Racan ígéretet tett arra, hogy az állami kiadásokat 17 százalékkal csökkentik, korrekciókat hajtanak végre az adózás terén, és támogatják a befektetőket.

"Kész vagyok arra, hogy én legyek a miniszterelnök, bár tudom, hogy a feladat nem lesz könnyű" - tette hozzá. Racan a koalíció céljául tűzte ki, hogy vissza kell nyerniük a nyugati kormányok támogatását, amit Tudjman parancsuralmi vezetése alatt vesztett el Horvátország.
A nyugati országok a HDZ és Tudjman vezetése idején többször megvádolták Horvátországot, amiért sorozatosan megsértette az emberi jogokat, és nem működött együtt az ENSZ háborús bűnösöket felkutató szervezetével. Ennek eredményeképpen viszont Zágráb megtagadta a csatlakozást az Európai Unió (EU) pénzügyi alapjához, visszautasította a partnerséget a NATO béke-programjával, és elzárkózott az EU-tagsággal kapcsolatos minden tárgyalás elől.

A HDZ vezetői csalódottak az első eredmények hallatán

Fotó: Reuters

Horvátország január 24-én ismét választások elé néz, akkor az elhunyt köztársasági elnök, Franjo Tudjman utódát választják meg. Az ellenzék mostani győzelme alapján abban reménykedik, hogy a köztársasági elnöki posztot is sikerül megszereznie.
"Nagyobb optimizmussal nézek az elnökválasztás elé, mint valaha. Biztos vagyok abban, hogy már az első körben le fogom győzni ellenfeleimet" - nyilatkozta a legfőbb ellenzéki jelölt, Racan szövetségese, a szociálliberális Drazen Budisa.

A végleges eredmény legkorábban kedd éjszakára vagy szerda reggelre várható, de az ellenzék már most biztos abban, hogy nagy többséget szerzett. Míg a HDZ az elmúlt, 1995-ös választásokon a szavazatok 44 százalékával a 127 helyből 75-öt kapott, most körülbelül 41-re számíthat.

Amíg a HDZ hatalmon volt, a kivándorolt horvátok, akiknek nagy többsége jelenleg Boszniában él, jelentős támogatásokat kaptak. Ezért ők eddig a HDZ biztos szavazóbázisát jelentették. A párt mostani veresége után az elemzők arra kíváncsiak, hogy a kivándorolt horvátok szavazatai, amelyeket előreláthatóan szintén kedd késő délutánra számolnak össze, módosítani fogja-e az eddigi eredményeket. Egy azonban biztos: a kivándorolt horvátok ezután nem számíthatnak a kormány jelentős támogatására.

Mi történik ezután?

Legkésőbb a következő 3-4 napban a választási bizottság kihirdeti a hivatalos végeredményt. Ezután a leköszönő kormánynak 20 napja van arra, hogy összehívja az új parlamentet. Az első ülésen megválasztják a képviselőház elnökét, aki valószínűleg a győztes koalíciós pártok - a szociáldemokraták és a szociálliberálisok - valamelyikének tagja lesz.
Az elnök nagy hatáskörrel rendelkezik. Formailag ő jelöli ki, vagyis ajánlja a miniszterelnököt - a legerősebb pártból vagy a koalícióból -, megerősíti tisztségükben a kabinet tagjait. Azonban minderre csupán néhány nap áll a rendelkezésére.

Január 24-én köztársasági elnököt választanak. Valószínűleg két héttel később második fordulóra kerül sor, ahol a két legesélyesebb jelölt fog a ringbe szállni. Egy-két nappal azután, hogy megszületik a hivatalos végeredmény, az új elnök elfoglalja székét.
Ha második fordulóra kerül sor, akkor a képviselőház elnökének lehetősége van arra, hogy hivatalosan is kijelölje a miniszterelnököt. Ellenkező esetben ez a feladat a köztársasági elnökre hárul.

Az új miniszterelnöknek 15 nap áll a rendelkezésére arra, hogy felállítsa kormányát, és a tagok névsorát a parlamentben szavazásra bocsássa.

Az [*****] összeállítása

Ajánló:

(hírek angolul)

Korábban:

(2000. január 4.)