Vágólapra másolva!
2009 kétszeresen is különleges évforduló lesz a tudomány történetében: 2009. február 12-én lesz Charles Darwin születésének 200. évfordulója, és ebben az esztendőben lesz 150 éve, hogy megjelent legismertebb és legjelentősebb műve, A fajok eredete.
Vágólapra másolva!

Charles Darwin születésnapjához számtalan helyi megemlékezés kapcsolódik a világon, ezek közös fóruma a Darwin Day Celebration civil szervezet és portál, amelynek küldetése, hogy a Darwin-nap 2009-re valódi nemzetközi ünnepé váljon. A kezdeményezések száma évről-évről évre növekszik. 2007-ben először hazánkban is felkarolta az eseményt, és mindenkit megemlékezésre buzdított a Szkeptikus Társaság. Az egyesület, idén folytatva a tavaly megkezdett sorozatot, immár hagyományteremtő céllal vállalta fel a magyarországi Darwin-napi események szervezését.

A fajok eredete megjelenése óta Darwin érdemeiről és az evolúció fontosságáról sok helyen megemlékeztek már. Ilyen helyi kezdeményezésnek indult Dr. Donald Johansonnak - a Lucy néven ismert korai emberi fosszília megtalálójának - "Darwin és az ember eredete" címre hallgató előadása a Stanfordon 1995-ben. Az előadás évente megrendezett sorozattá nőtte ki magát és kezdeményezője, Dr. Robert Stephens másokkal szövetkezve megalapította a Darwin Day Celebrationt, melynek kitűzött célja, hogy a Darwin-napot minél szélesebb körben népszerűsítse, és helyi darwin-napi megmozdulásokat inspirálva nemzetközi ünnepet hozzon létre.

A Darwin-nap a tudományos gondolkodás nemzetközi ünnepe. Annak ellenére, hogy modern kultúránk és életvitelünk nagyrészt a tudomány eredményeire épül, sokáig nem volt olyan nemzetközi tradíció, amely méltóképpen megemlékezett volna a tudományos módszerről, és az ennek segítségével felépített tudáshalmazról. Az evolúcióelmélet kitüntetett szereppel bír a tudományban, hiszen nemcsak a biológián belül fontos szervezőelv, hanem számos tudományterülettel össze is kapcsolja azt, köztük például a paleontológiával, a geológiával és a pszichológiával. A tudomány részterületeit összhangba hozva fontos csomópontot alkot az emberi tudás hálójában. Az evolúció tudományos elméletének alapjait Charles Darwin fektette le, és bár azóta az elmélet sokat fejlődött és - elsősorban a genetika révén - új megalapozást is nyert, Darwin nemzetközileg ismert, emblematikus figurává vált, akinek a modern tudomány és gondolkodás fejlődésére gyakorolt hatása vitathatatlan. Ezért választották az ő születésnapját a tudomány vívmányainak (többek között az evolúció elméletének) megünneplésére.

A Darwin Day Program 2000-es megalapítása óta világszerte egyre népszerűbb, és a hozzá kapcsolódó események száma folyamatosan nő. A legfontosabb programok között említhetjük az 1980 óta évente megtartott egyhetes Darwin-fesztivált a massachusettsi Salem főiskolán, az Amerikai Természettudományi Múzeum vándorkiállítását, amely 2009-re érkezik a londoni Természettudományi Múzeumba, az Olasz Racionális Ateisták és Agnosztikusok Egyesülete által szervezett országos előadássorozatot, vagy a milánói múzeumok által közösen szervezett darwin-napi rendezvényeket. A nagyobb, szervezett programokhoz számtalan egyéni kezdeményezés is társul, például darwin-napi beszélgetések, előadások, könyvtári bemutatók, stb. A Darwin Day Celebration eseménynaptára szerint 2006-ban 18 országban már több, mint hatszáz Darwin-napi programot szerveztek világszerte.

A Szkeptikus Társaság jóvoltából 2007-ben először Magyarország is felkerült a Darwin-nap képzeletbeli térképére. Idén, immáron másodszor buzdítunk mindenkit, hogy vegyen részt a hazai eseményeken, vagy szervezzen saját rendezvényt, amellyel méltóképpen megemlékezhetünk Charles Darwin kiemelkedő jelentőségű munkásságáról, és egy újabb lehetőséget teremthetünk a tudománnyal való megismerkedésre.

Forrás: www.darwinnap.hu