Felébredés után skót akcentussal kezdett beszélni egy új-zélandi nő

Vágólapra másolva!
Egy új-zélandi asszonyról kiderült, hogy ritka idegen akcentus szindrómában szenved, miután eredeti beszédmódja egy csapásra walesi, skót és észak-londoni keverék akcentusra változott.
Vágólapra másolva!

Az új-zélandi Invercargill városból származó, szklerózis multiplexben szenvedő Bronwyn Fox arról számolt be a Southland Times napilapnak, hogy egyik reggel arra ébredt, teljesen megváltozott a hangja, és később az MR-vizsgálat két elváltozást mutatott ki az agyában. Orvosai úgy vélték, hogy a beszédében bekövetkezett változás ezeknek tulajdonítható, de további segítséget nem tudtak nyújtani.


Fox harmadik generációs új-zélandi, aki életében nem járt Nagy-Britanniában. Amikor új akcentusával először beszélt a barátaival telefonon, azt hitték, valaki viccel, és letették a kagylót.


"Azt kérdezgetik tőlem, honnan származom, és amikor azt válaszolom, hogy wintoni vagyok, újra megkérdezik, hogy eredetileg hová valósi vagyok" - meséli. "Az emberek nagyon nehezen hiszik el, hogy a fejem tehet az egészről."


Férje, Rex, nem aggódik a történtek miatt. "Elég szórakoztató a helyzet. Néha valósággal feldobja az unalmas napokat" - mondja.


1907-ben fedezték fel az első idegen akcentus szindrómában szenvedő beteget


A rendellenesség első, 1907-es azonosítása óta a világon mindössze néhány tucat ember esetében diagnosztizáltak hivatalosan idegen akcentus szindrómát. A tünetegyüttes a beszéd szabályozásáért felelős agyi terület károsodásával áll összefüggésben.


A betegség közismert esetei közé tartozik egy francia akcentussal beszélő angol nő, és egy német akcentussal megszólaló norvég asszony is, akit 1941-ben egy bomba repesze talált el. Az idei év elején migrénje után egy angol nő kezdett kínai akcentussal beszélni.


"Soha életemben nem jártam Kínában. Csak vissza akarom kapni a hangomat, de nem tudom, lehetséges-e még. 18 hónapos koromban költöztünk Plymouth-ba, ezért mindig is úgy beszéltem, mint az őslakosok" - nyilatkozta korábban az angol Sarah Colwill a Daily Mail napilapnak.