Mérnöki bravúr az arccsont-pótlás érdekében

Vágólapra másolva!
Repülőgép alkatrészek tervezéséhez használt programot választottak amerikai tudósok arccsont-pótlások modellezéséhez.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Ohio Állami Egyetem tudósai mérnöki és plasztikai sebészeti tudásukat ötvözve olyan számítási eljárást fejlesztettek ki, amely segítségével az arcon belüli összetett erőhatásokkal szemben is ellenálló arccsont-pótlások tervezhetőek. A megfelelő arccsont-pótlások, implantátumok és protézisek megtervezése nagyon összetett feladat, nem kis részben azért, mert az arcunkon belül az arccsontjainkra roppant komplex erőhatások hatnak - ilyen például a rágás, a nyelés vagy akár a beszéd közben jelentkező számtalan irányú, erejű és variációjú hatás.


A megfelelő arccsont-pótlás kialakítása pedig létfontosságú azok számra, akik valamilyen súlyos baleset vagy betegség miatt elveszítették eredeti arccsontjaik egy részét. Az amerikai kutatók által kidolgozott új tervezőalgoritmus segítségével ezeket a komplex, de könnyű szerkezeteket lehet gyorsan és hatékonyan modellezni, majd legyártatni. A mai általános megoldással szemben - amely a páciens ép testrészeiből származó csontok felhasználásával, afféle kirakósként összeállított pótlást alkalmaznak - a tervezőmegoldást kidolgozó szakemberek azt tervezik, hogy a közeljövőben az algoritmusukkal tervezett könnyű, de rendkívül ellenálló pótlásokra a páciens saját csontszövetének felhasználásával új csontot növesztenek.


Az eljárás elképesztő előrelépés lesz az arccsont-pótlások területén, hiszen itt az egyedi valós terhelésekre tervezett pótlások beültetésére nyílik majd lehetőség, szemben a mai, generikus, általánosan használatos pótlásokkal.