Érvek és ellenérvek: fogamzásgátló tabletta vagy spirál

Vágólapra másolva!
Amikor fogamzásgátló módszert választunk, fontos tisztában lennünk annak előnyeivel és kockázatával egyaránt. Az új, alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tabletták merőben eltérnek az édesanyáink által szedett tablettáktól, ahogy a Mirena nevű, hormontartalmú méhen belüli eszköz (spirál) is egy új korszakot nyitott a nem kívánt terhesség elleni védekezésben.
Vágólapra másolva!

Melyik a jobb? Érvek...

A spirál (Mirena) hatékony hosszútávú védelmet biztosít, ráadásul a menstruációs vérzés mennyiségét is csökkenti. A felhelyezést követően 5-10 évig 99 százalékos biztonsággal elkerülhető a nem kívánt terhesség. Rákszűrések alkalmával ellenőrzik, azontúl nem kell vele foglalkoznunk.

A gyógyszert gyakran elfelejtjük bevenni, ez sajnos a módszer hatékonyságát csökkenti. Ha pontosan tudjuk azt szedni, 97 százalékos biztonságot nyújt teherbeesés ellen. Számos kedvező mellékhatása is van, csökkennek a menstruációs panaszok, enyhülnek a menstruációs görcsök, szebb lesz a bőrünk, egyes rákos megbetegedések valószínszínűsége is csökken, összességében tehát jobb módszer lehet, mint a spirál alkalmazása. Ha az árat tekintjük elsődleges szempontnak, a tabletta rövid távon olcsóbb, ugyanis nem igényel egy kezdeti nagyobb befektetést.

... és ellenérvek

A gyógyszert bármikor elkezdhetjük szedni, sőt bármikor, minden nehézség nélkül abba is hagyhatjuk. Ezzel szemben a spirál felhelyezését illetve levételét csak orvos végezheti. A kezdeti költség kb. 750 amerikai dollár (Magyarországon körülbelül 50 ezer forintba kerül ez a fajta spirál), amit sok fiatal nő nem engedhet meg magának.

Az egyéni kockázat mérlegelése szintén fontos. Aki dohányzik és elmúlt 35 éves, vagy migrénre hajlamos, annak a tabletta használata nem javasolt, mert megemelheti a stroke vagy szív-érrendszeri megbetegedések (szívinfartus, embolia, trombózis) valószínűségét.