Kevesebb kórokozó van a járdán, mint a konyhánk padlóján

Vágólapra másolva!
Alaptalan hiedelem, hogy ha a földre ejtett ételt öt másodpercen belül felvesszük, akkor még nyugodtan elfogyaszthatjuk - állítja Paul Dawson, a Clemson Egyetem professzora, aki a National Geographic legújabb számában élesztette újra a vitát. Ő és tanítványai ugyanis úgy találták, hogy a szalmonellabaktérium akár négy hétig is megél a száraz felületeken, és rendkívül gyorsan telepszik át az ételekre.
Vágólapra másolva!

Ez az eredmény némileg ellentmond a Connecticuti Főiskola diákjai tapasztalatának. Ők egy kísérlet során almaszeleteket és cukorkákat szórtak szét az iskola étkezőjében. Az almadarabokon egy perc múlva tapadtak meg az első baktériumok, a cukorkák esetében pedig öt perc kellett ehhez.


A legtöbb kutató szerint a legfontosabb tényező a helyszín. Ha a kisgyermekünk elejti az utcán a kiflit, nyugodtan visszaadhatjuk neki, mivel kevesebb kórokozó van a járdán, mint a konyhapadlón - állítja Dr. Harley Rotbard, a Coloradói Orvosi Egyetem tanára. "Ezzel szemben a konyhakő igen szennyezett, mivel például a nyers hús kifröccsent levében sokkal több a káros baktérium, mint a talajban. A fürdőszoba csempéje ugyanilyen veszélyes." - folytatja a professzor.