Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Nyugaton dolgoznak a kelet-európai orvosok

Vágólapra másolva!
A volt szocialista országokból már most is orvosok ezrei dolgoznak vagy készülnek munkát vállalni az Európai Unió alapító államaiban, a megalázóan alacsony otthoni fizetések és a mind rosszabb munkakörülmények miatt. Az EU egészét érzékenyen érintő kérdéssel az angol Lancet vezércikkben foglalkozik.
Vágólapra másolva!

Ha a kormány nem változtat a helyzeten, a cseh kórházakban dolgozó 16 ezer orvosból a megalázóan alacsony fizetések és a rossz munkakörülmények miatt az év végéig legalább 2500 elhagyja az országot. Ettől az eleve orvoshiánnyal küszködő gyógyintézetek közül jó néhány működésképtelenné válhat.


"A gond az, hogy a cseh társadalomnak az orvos alulértékelt és alulfizetett tagja" - mondta Zdenek Mrozek, az orvoskamara alelnöke. "Az egészségügyi ellátórendszer instabilitását jelzi, hogy mind több ápolónő és doktor hagyja el az országot minden esztendőben".


A Cseh Orvosok Szakszervezete a közelmúltban megválasztott politikai vezetőkhöz fordult, hogy az orvosok fizetésének kiegészítésére évi 117-157 millió eurót biztosítson. Véleményük szerint csak a nagyobb fizetések és a jobb munkakörülmények tudják az orvosokat visszatartani a külföldre távozástól, és így a betegellátás is megfelelő maradhat.


Csehországban sem jobb a helyzet


Csehországban a frissen végzett orvos havi 650 eurónak megfelelő fizetésre számíthat (182000 Ft). Az átlagos havi bér 900 euró (252000 Ft). A fiatal orvosok egy része azonban csak havi 235 euró részfizetést kap (65820 Ft), noha valójában teljes munkaidőben dolgozik.


Az Orvoskamara szerint évente 250 orvos távozik külföldre, akiknek többsége 30-40 éves, tehát hivatásának legjobb időszakában van. A távozók másik csoportja viszont rögtön az egyetem befejezése után megy el. A gyógyintézetekben a belgyógyászati és sebészeti osztályokon van már súlyos hiány, de nincsen altatóorvos sem, illetve a sürgősségi osztályok is kiürültek.


A helyzet a többi volt szocialista országban sem jobb. Az év elején a lengyel nővérek sztrájkoltak, annyira súlyos az ápolás helyzete. Több ezer ápoló hagyta el az országot, mióta csatlakoztak az Európai Unióhoz. Romániából 2007 óta a teljes orvoslétszám 10 százaléka távozott. A Lancet információja szerint a magyar doktorok nyolc százaléka dolgozik külföldön, 10 százalékuk mindjárt a diploma megszerzése után hagyta el az országot.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről