A cumisüvegek káros anyagai ellen kampányol a Levegő Munkacsoport

Vágólapra másolva!
A biszfenol-A (BpA) nevű anyag felhasználásának hazai és uniós korlátozását sürgeti a Levegő Munkacsoport az anyag egészségkárosító hatása miatt - közölte a zöldszervezet csütörtökön.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt években több mint száz tudományos jelentés bizonyította, hogy a BpA már alacsony koncentrációban is felelőssé tehető rákos megbetegedésekért, a cukorbetegség kialakulásáért, valamint hormonális zavarokért, így például az elhízásért és a meddőségért - hangsúlyozzák a közleményben.


Műanyag dobozokban is előfordul


A BpA műanyagokban, elsősorban polikarbonátban található, ezt a 7-es kódról ismerhetjük fel a termékeken. A BpA rendszeresen előfordul a Magyarországon forgalmazott élelmiszertároló műanyag dobozokban és cumisüvegekben, annak ellenére, hogy ez az anyag leginkább a gyermekek fejlődését veszélyezteti - mutat rá a szervezet.


A közleményben emlékeztetnek arra is, hogy 2008-ban Kanada betiltotta, majd tavaly az USA több államából (például Connecticut, Minnesota) is kivonták a BpA-tartalmú cumisüvegeket. Európában Dánia szorgalmaz uniós szintű tiltást, és több francia város helyi szinten tiltotta be a BpA-t a cumisüvegekben.


Tűnjön el a káros anyag a gyermekeknek szóló termékekből!


A Levegő Munkacsoport azt kéri: Magyarország kezdeményezze, hogy a BpA kerüljön fel az veszélyes anyagokat tartalmazó uniós, úgynevezett SVHC listára, valamint hogy egyáltalán ne engedélyezzék a BpA használatát a gyermekek számára készült olyan termékekben, mint például a cumisüvegek, amelyeknél könnyedén megoldható a BpA helyettesítése.


A civil szervezet azt is szorgalmazza, hogy a BpA betiltásáig az élelmiszerrel érintkező termékeken mindig címke jelölje a BpA jelenlétét, hogy a fogyasztó dönthessen, meg kívánja-e venni a terméket.