A hasnyálmirigyrák évtizedek alatt alakul ki

Vágólapra másolva!
A hasnyálmirigy rákja lassan növekszik, akár évtizedek alatt, ami esélyt ad korai felfedezésére és gyógyítására - közölték szerdán amerikai és brit kutatók. Az eredmények szerint az egyik leggyakrabban halállal végződő daganatos betegség azért öl olyan nagy arányban, mert egészen előrehaladott állapotáig nem okoz tüneteket.
Vágólapra másolva!

Mint Bert Vogelstein kutatásvezető, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársa kiemelte, a daganat jelenlétének első húsz évében kell megpróbálni kimutatni a rákos elváltozást.


A hasnyálmirigy rákjába a páciensek 95 százaléka belehal a diagnózist követő öt éven belül. Az American Cancer Society adatai szerint 2009-ben 42 ezer amerikainál állapítottak meg hasnyálmirigyrákot, és 35 ezernél többen haltak meg miatta.


A Nature tudományos magazinban ismertetett tanulmányban Vogelstein kutatócsoportja a brit Wellcome Trust Sanger Intézet és a Cambridge-i Egyetem genetikusaival dolgozott együtt. A kutatók hasnyálmirigyrákban elhunyt emberektől vettek szövetmintákat közvetlenül haláluk után a boncoláskor, valamint három olyan embertől is, akiknél műtéti úton távolították el a daganatot.


A genetikai vizsgálatoknál a tumorban jelenlévő mutációkat egyfajta molekuláris óraként használták, hogy visszaszámolva megállapítsák a daganat keletkezési idejét. A DNS-molekulában lezajló génmutációk sebességét ugyanis ki lehet számítani, azt pedig már tudták a kutatók, hogy mely mutációk függenek össze a hasnyálmirigy rákjával.


A vizsgálatban összehasonlították az elsődleges daganat, valamint az áttétként a májban és egyéb szervekben kialakult tumor DNS-mutációit. A génmutációk így megalkotott családfája tartalmaz minden lépést, amint a folyamatban az egymást követő generációknál újabb és újabb génmutációk járultak a kezdeti állapothoz.


A kutatók becslése szerint átlagosan 11,7 év szükséges ahhoz, míg a rákmegelőző állapotból az első valódi ráksejtek kifejlődnek. További 6,8 évig tart, amíg a daganat növekszik, és az első ráksejtek valahol másutt jelennek meg a testben, majd átlagosan 2,7 év múlva meghal a páciens.


A hasnyálmirigyet azonban nehéz megközelíteni diagnosztikai céllal, a mégis fellelt tumor eltávolítása pedig bonyolult műtétet igényel. A kutatócsoport most olyan módszert keres, amellyel a mutálódott DNS már a rákmegelőző állapotban kimutatható a vérből.