Évente négyszázan fertőződnek meg itthon szifilisszel

Vágólapra másolva!
Kiskorúak szifiliszes megbetegedése éves gyakorisággal előfordul a keleti országrészben - mondta Remenyik Éva orvosprofesszor kedden az MTI-nek annak kapcsán, hogy sajtóértesülések szerint a betegséget legutóbb Hajdúhadházon diagnosztizálták egy 14 éves lánynál, aki már megfertőzte legalább egy iskolatársát.
Vágólapra másolva!

A Hajdú-bihari Napló értesülései szerint a lányt és egy osztálytársát az iskolai vécében kapták szexen, egy tanár nyitott rájuk. A lánynak több iskolatársával is volt nemi kapcsolata, s legalább egy fiúnak továbbadta a szifiliszt.


A konkrét esetet nem erősítette meg az MTI érdeklődésére Bálint Ágnes, a debreceni bőr- és nemibeteg gondozó intézet főorvosa, igaz nem is cáfolta.


Remenyik Éva professzor tájékoztatása szerint Magyarországon évente négyszáz körül van az újonnan felfedezett szifiliszes fertőzöttek száma, a keleti országrészben évente előfordul, hogy kiskorúak betegednek meg a mindenekelőtt szexuális érintkezéssel terjedő betegségben.


A szifilisz gyógyítható, ebben nagy szerep hárul a 123 hazai bőr- és nemibeteg gondozó intézetre - tette hozzá a debreceni bőrklinika igazgatója, megjegyezve, hogy a terület financiális gondokkal küzd, s bár van, de kevés a speciális felkészültségű szakgondozó.


Bálint Ágnes főorvos hozzáfűzte: gondot okoz, hogy a szexuális élet kezdete előbbre tolódott, egyre fiatalabb korban kezdődik, amihez negatívan járul hozzá a médiából is áradó minta: a szexuális szabadosság, a gyakran váltott partnerek, a "gruppen-forma".


Mindehhez pedig nem kapcsolódik megfelelő felvilágosító, megelőző munka, oktatás - hívta fel a figyelmet a főorvos.


Az MTI információi szerint egy hónappal ezelőtti hajdúhadházi esetről van szó, akkor diagnosztizálták a betegséget a lánynál, akinek azóta orvosi papírja van arról, hogy nem fertőz.


Tóth Valéria, a helyi önkormányzat oktatási referense kedden az MTI-nek elmondta: az ügy kapcsán a szülők beadvánnyal fordultak hozzájuk felvilágosításért a betegségről. Ezt a védőnők és orvosok megtették mind a diákokat, mind a szülőket illetően. Az iskola több helyiségét fertőtlenítették, felvilágosítva mindenkit, hogy a betegség érintéssel, vécéhasználattal nem terjed, de felhívták a figyelmet a szülői felelősségre is.