Saját őssejtjeivel építették újjá egy kisfiú légcsövét

Vágólapra másolva!
Brit és olasz orvosok áttörést jelentő műtétet hajtottak végre, amelynek során saját testén belül nevelt őssejtekkel újraépítették egy 10 éves fiú légcsövét - jelentették be a londoni Great Ormond Street gyermekkórház munkatársai a hét végén.
Vágólapra másolva!

A közel kilencórás, múlt hétfőn lezajlott műtét alatt a fiúba donortól származó légcsövet (tracheát) ültettek be, amelyet megfosztottak sejtjeitől, majd beborítottak a fiú csontvelőjéből származó sejtekkel.


Az orvosok reményei szerint a következő hónapokban a fiú csontvelő-őssejtjei átalakulnak tracheális sejtekké. A helyreállító orvoslás forradalmát jelentené, ha sikeresen zajlana le ez a folyamat. Az új szervet nem lökné ki a fiú immunrendszere - ami a hagyományos transzplantációk kockázata -, hiszen a sejtek saját szöveteiből származnak.


"Ez az első alkalom, hogy egy gyerek őssejtes szervkezelést kapott, és ez a leghosszabb légút, amelyet valaha kicseréltek" - mondta el Martin Birchall, a University College London regeneratív orvoslási szakértője.


A meg nem nevezett fiú olyan életveszélyt jelentő állapottal született, amelyben a légcső ürege beszűkül (trachea stenosis), nem növekszik együtt a gyerekkel. Bár korábban különböző kezeléseket kapott, novemberben jelentősen romlott állapota, ezért orvosai Paolo Macchiarini professzorhoz fordultak segítségért, aki a firenzei Careggi egyetemi kórház őssejtkutatója.


Macchiarini vezette két évvel ezelőtt Spanyolországban a 30 éves Claudia Castillo műtétjét, aki elsőként kapott őssejtekből létrehozott szervet. Esetében azonban az új szövetet a testen kívül hozták létre. Orvosai szerint a fiú nagyon jól van, teljesen önállóan lélegzik, beszél, és elmondta, hogy könnyebb számára a légzés, mint sok éven át volt.