Fikció vagy valóság - álomszakértő véleménye az Eredet című filmről

Vágólapra másolva!
Dr. Matthew Edlund alvásszakértő tudományos szempontból vizsgálta a nyár sikerfilmjét, és a Chicago Tribune-nek elárulta, mi igaz abból, ami a mozivásznon látható és mi puszta kitaláció.
Vágólapra másolva!

Edlund szerint a film alaptörténete, vagyis az álom során történő gondolatbeültetés természetesen csak fikció, azonban a rendező, Christopher Nolan az álom egyik legfontosabb elemét szinte tökéletesen filmre vitte. A REM-fázisban, amikor az emberek álmodnak, akkor a valódi helyzetérzékelés teljesen megszűnik a valóságban is. Ezzel magyarázható, hogy az álmokban minden átmenet nélkül más-más, földrajzilag egészen eltérő helyszíneken találhatjuk magunkat. Az emberek 99 százaléka repült már álmában - ez az érzés is annak köszönhető, hogy a helyzetérzékelés megszűnik.


Dr. Edlund ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a filmben álomrétegről-álomrétegre épülő idő a valós álmokra egyáltalán nem jellemző. A valós álmokban ugyanis a filmben érvényes szabályok egyáltalán nem léteznek, a valódi álmok egészen kiszámíthatatlan és kaotikus élmények, és így az idő is hasonlóan rendszertelenül érzékelhető, előfordulhat, hogy néhány másodpercet is végtelennek érzékelhetünk. Természetesen más, pusztán a tudományos fantasztikum világába tartozó elemek is helyt kaptak a hollywoodi sikerfilmben, hiszen nincs módszer arra, hogy mások álmaiba belépjünk, az emberek sem válnak álomfüggőkké és nem léteznek REM-fázisú álmot kiváltó gyógyszerek sem.


Viszont az is igaz, hogy tudatosan befolyásolhatjuk, milyen álmot láthatunk alvás közben, ha napközben előre elgondoljuk, milyen álomban szeretnénk résztvenni - tehát, ha úgy tetszik, az álmok előre tervezhetők.


Az amerikai szakember szerint, a Leonardo DiCaprio alakította főszereplő tartózkodása az emlékek álombeli felhasználásától szintén csak a fikció, ugyanis a valóságban az álmok másról sem szólnak, mint az emlékek felidézéséről. Az REM-fázisú álom során az emberek voltaképpen újjáépítik az agyukat, összekeverik a friss emlékeket a régiekkel, és létrehoznak eközben valami egészen újat. Eközben Nemcsak új emlékek születnek, hanem akár új gondolkodásmódokat is kialakíthatunk a folyamat során.


Dr. Edlund szerint a valóság ugyanolyan fantasztikus, mint a sci-fi, hiszen nap mint nap egészen új emlékekkel ébredünk, akárcsak az Eredet egyik szereplője.