Helyükre kerültek a 40 éve ellopott értékes festmények

Negyven éve ellopott műkincsek kerültek elő
Self-Portrait, after 1633. From a private collection. Artist Dyck, Sir Anthonis, van (1599-1641). (Photo by Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Visszakerültek hétfőn korábbi helyükre, a gothai Friedenstein-kastély falára a 40 éve ellopott és tavaly megkerült értékes festmények, 14-18. századi mesterek, köztük Frans Hals és idősebb Hans Holbein munkái. Művészettörténészek igazolták az ismeretlen utat bejárt képek valódiságát.
Vágólapra másolva!

40 év után, hétfőn visszakerültek a 40 éve ellopott, tavaly megkerült értékes festmények a gothai Friedenstein-kastély falára. Az alkotásokat 14-18. századi mesterek készítették, és 40 évvel ezelőtt lopták el őket. Frans Hals, egy ismeretlen festő, Ferdinand Bol és idősebb Hans Holbein alkotása, valamint egy, valószínűleg az idősebb Jan Brueghel műhelyében készült kép az egykori Német Demokratikus Köztársaság (NDK) legnagyobb műkincslopásakor tűnt el 1979. december 14-én a gothai kastély gyűjteményéből.

A kastélyba néhány nappal az újonnan felszerelt biztonsági rendszer működésbe helyezése előtt törtek be. Akkor a művek árát ötmillió német márkára becsülték, ma már legalább ötvenmillió euró az értékük. Évtizedeken át nyomuk sem volt a képeknek, pedig

a rendőrség több mint ezer embert hallgatott ki az ügyben.

2018-ban a kastély alapítványával kapcsolatba lépett egy csoport, és közölte, hogy nála vannak a művek. Gotha polgármestere és az akkori alapítványi vezető, Knut Kreuch, a Siemens Kulturális Alapítvány támogatásával 2019 szeptemberben visszaszerezte az festményeket. Azóta a Berlini Állami Múzeumok Rathgen kutatólaboratóriumának munkatársai vizsgálták az eredetiségüket. Stefan Simon, a laboratórium igazgatója azt mondta, hogy a képek

viszonylag jó állapotban vannak, de szükség lesz restaurálásra.

A vizsgálatok során a művészettörténészek megállapították, hogy a Vidéki út szekerekkel és tehenekkel (Landstraße mit Bauernwagen und Kühen) című festmény nem idősebb Jan Brueghel (1568-1625) alkotása, hanem egy műhelymunka, amely valószínűleg a mester közvetlen környezetében készült. Az Idős férfi arcképe (Bildnis einers alten Mannes) című képet, amely a bűncselekményről szóló feljelentésben Jan Lievens műveként szerepelt, szakértők most Ferdinand Bol (1616-1680) munkájának tartják.

Fiatal férfi mellképe kalappal és kesztyűvel Forrás: Twitter

A Fiatal férfi mellképe kalappal és kesztyűvel (Brustbild eines jungen Mannes mit Hut und Handschuhen) című festményről azt állapították meg, hogy maga Frans Hals festette, nem tanítványainak a munkája.

Az Önarckép napraforgóval című alkotásról kiderült, hogy másolat, mégis jelentős Forrás: Getty Images/Fine Art Images/Heritage Images

Az Önarckép napraforgóval (Selbstbildnis mit Sonnenblume) című, korábban Anthonis van Dycknek tulajdonított képről kiderült, hogy egy ismeretlen művésztől származó másolat. A szakértői jelentés szerint a portré nagyon jelentős, ezért is készült róla számos másolat már a 17. században, és

az eredeti mű ma a westminsteri hercegi család tulajdonában van.

Megerősítették, hogy a Szent Katalin (Heilige Katharina) valóban idősebb Hans Holbein munkája, de a korábbi feltételezésekkel ellentétben nem egy oltárkép része, hanem önálló alkotás.

A rendőrség még mindig nem tudja, miként lopták el a képeket, és hol tartották negyven évig. Most vizsgálják azokat, akik a festményekhez kötődő zsarolással hozhatók kapcsolatba.