Bárki szabadon felhasználhatja Orwell, Bánffy Miklós vagy akár G. B Shaw műveit januártól

Orwell, George, George Orwell
George Orwell 1945.
Vágólapra másolva!
Január 1-től szabadon felhasználhatóvá válnak a hetven éve elhunyt szerzők művei. Köztük van például Orwell 1984 és Állatfarm című világhírű műve, Burroughs Tarzan-regényei, G. B. Shaw drámái, Bánffy Miklós Erdélyi történet trilógiája.
Vágólapra másolva!

Január 1-jétől bárkinek joga van az olyan, korábban védett szellemi termékek (zenék, filmek, könyvek) használatára, amik szerzője 1950-ben meghalt. A szerzői jogi védettség ez év utolsó napján minden ilyen alkotás esetében automatikusan megszűnik. A szellemi tulajdonjogok sajátossága, hogy – a fizikai tulajdontól eltérően – csak bizonyos ideig nyújtanak oltalmat a szerzőknek, feltalálóknak, jogtulajdonosoknak. A szerzői jog az Európai Unió szinte valamennyi államában, így Magyarországon is megszületésüktől fogva

védi a műveket a szerző halálától számított hetven évig.

Ebben az időben csak a szerző vagy örököse engedélyével lehet nyilvánosan felhasználni a verseket, regényeket, zeneműveket, fotó-, film- és képzőművészeti, valamint építészeti alkotásokat. A 2021. janurá elsejével lejáró oltalmú művek között a legismertebbek George Orwell 1984 és Állatfarm című világhírű művei, Burroughs Tarzan-regényei, G. B. Shaw drámái, Bánffy Miklós Erdélyi történet trilógiája.

George Orwell 1945-ben Forrás: Wikipedia

A védelmi idő elsősorban azért ilyen hosszú, hogy a szerző házastársa, gyermekei, unokái számára hagyatékot jelenthessenek az alkotások. Az ezekből készült feldolgozások, átdolgozások, műfordítások azonban továbbra is mindaddig jogi oltalom alatt állnak, amíg az ezeket készítő szerzők halálától nem telik el a hetven év. Így például Orwell 1984 című regényének Szíjgyártó László által készített magyar fordítása még jó ideig védett marad, hiszen a fordító 1983-ig élt.

A zenei művek esetében a szerzőn kívül a hangfelvétel tulajdonosának és az előadóinak is vannak jogai, így egy lejárt szerzői jogvédelemmel rendelkező zenemű felhasználásánál ellenőrizni kell az előadó és a hangfelvétel előállítójának a jogait is. Bár a szerzői jogi védelem idővel lejár, átdolgozás esetén sem állíthatja azt az átdolgozó, hogy ő írta az eredeti alkotást. A feldolgozás útján létrejött új alkotás védelme viszont automatikusan „újraindul”.

További alkotók, akik munkái január 1-étől szabadon felhasználhatók:

  • Francesco Cilea: olasz zeneszerző, zenepedagógus és zenetudós.
  • De Fries Károly: születési neve: Carlo De Fries, magyar zeneszerző karmester, banktisztviselő,
  • szivarkahüvelygyáros.
  • Ivan Goll: elzászi származású német-francia költő, az expresszionista és a szürrealista stílus követője.
  • Johannes Vilhelm Jensen: irodalmi Nobel-díjas dán író.
  • Hajós Károly: ismertebb nevén Karl Hajos, magyar-amerikai zeneszerző, karmester, számos amerikai film zeneszerzője.
  • Heinrich Mann: a német irodalom kiemelkedő alakja, Thomas Mann bátyja.
  • Nyikolaj Jakovlevics Mjaszkovszkij: szovjet–orosz zeneszerző, egyike a legjelentősebb ororsz szimfonikusoknak.
  • Schöpflin Aladár: Kossuth-díjas magyar műkritikus, irodalomtörténész, író, műfordító, a Nyugat
  • szerkesztője.