Erdélyért életműdíjat kapott Szilágyi István író

SZILÁGYI István; KÓS Károly; KELEMEN Hunor; MARKÓ Béla
Kolozsvár, 2020. január 22. Szilágyi István író (j) átveszi az Erdélyért életműdíjat Kelemen Hunortól, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökétől (b), középen Markó Béla, a Kós Károly Akadémia Alapítványt vezetője az elismerés átadóünnepségén, a magyar kultúra napján a kolozsvári Kaszinó épületében 2020. január 22-én. Az ünnep alkalmából az RMDSZ nyolcadik alkalommal adta át az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat az előadóművészet, az irodalom és a képzőművészet egy-egy jeles erdélyi magyar képviselőjének. MTI/Kiss Gábor
Vágólapra másolva!
Erdélyért életműdíjat adott át Kolozsváron a magyar kultúra napján Szilágyi István írónak a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Communitas Alapítvány és a Kós Károly Akadémia Alapítvány.
Vágólapra másolva!

A magyar kultúra napján, szerdán adták át Szilágyi István írónak az Erdélyért életműdíjat. Az elismerést Kolozsváron adta át a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Communitas Alapítvány és a Kós Károly Akadémia Alapítvány. Az alapítvány vezetője, Markó Béla elmondta: a díj értékét nem az adja, hogy azt kik ítélik oda, hanem az, hogy eddig kik kapták meg.

Szilágyi István az ötödik, aki átvehette az életműdíjat,

előtte Kántor Lajos irodalomtörténész, Egyed Ákos történész, Csíki Boldizsár zeneszerző és Dávid Gyula irodalomtörténész kapta meg az elismerést ..

Szilágyi István író átveszi az Erdélyért életműdíjat Kelemen Hunortól, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökétől, és a középen álló Markó Bélától, a Kós Károly Akadémia Alapítvány vezetőjétől Forrás: MTI/Kiss Gábor

A Szilágyi Istvánt méltató Karácsonyi Zsolt, a Helikon folyóirat főszerkesztője azt mondta, Szilágyi István műveiben a lélek megmaradása a kérdés. Az író

újra és újra azokat a kérdéseket járja körül, amelyek időkön, emberéleteken túliak.

Az ünnep alkalmából az RMDSZ nyolcadik alkalommal adta át az erdélyi magyar kortárs kultúráért díjat az előadóművészet, az irodalom és a képzőművészet egy-egy jeles erdélyi magyar képviselőjének. Az előadóművészet kategóriában kitüntetett Tompa Gábor színházrendezőt, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját Kelemen Hunor méltatta. Az RMDSZ-elnök szerint Tompa Gábor előadásaival nem kíméli, gondolkodásra készteti a nézőt. Minden erejével azon van, hogy nyitva hagyja az értelmezés kapuját.

Szilágyi István 80 éves: csak nagy író és más semmi

A 80 éves Szilágyi István teljes életműve négy novelláskötet és négy regény, de fiatalkori műveit maga sem tartja annyira jelentősnek. Két regénye ( Kő hull apadó kútba, Hollóidő) legalább annyira hasonlít egymásra, mint amennyire különbözik is, de mindkettő a magyar irodalom kiemelkedő teljesítményei közé tartozik. Amit Szilágyi István csinál, az besorolhatatlan, meghatározhatatlan, egyedi dolog.

Az irodalom kategóriában díjazott Lövétei Lázár László költőt méltatva Markó Béla azt mondta, költészete késélen egyensúlyozik a pátosz és irónia közt. Szerinte Lövétei Lázár László alkalmi verseit „ugyanaz az úr rendelte, aki minket idevezetett”. A képzőművészet kategóriában díjazott Újvárossy László grafikus méltatásában Kolozsi Tibor szobrász azt is megemlítette, hogy a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen (PKE) Újvárossy hozta létre a máig egyetlen magyar nyelvű képzőművészeti szakot Romániában.

A kolozsvári Kaszinóban tartott díjátadó gála előtti ünnepi beszédében Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke úgy vélte: a kultúra kortárs művelői elviszik az erdélyi magyarság hírét a világba, „megmutatják, hogy élő közösség vagyunk”.

Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője arról beszélt, hogy a kultúra mindig a közösség tükre. Akkor válik minőségivé és igényessé, ha fogyasztói is ugyanolyan igényesek.
Az est további részében Bogdán Zsolt kolozsvári színművész mutatta be A magyar nyelv története című, Bartis Attila szövegeiből készített előadását.