Kétezer év után újra előadást tartottak a déloszi színházban

Délosz színház, Görögország
Amphitheatre, 2nd century BC Hellenistic Greek, Delos, the Cyclades, Greece Photo Credit: [ The Art Archive / Gianni Dagli Orti ]
Vágólapra másolva!
A darabban Euripidész tragédiáin keresztül elevenedik meg az Égei-tengeren zajló menekültválság.
Vágólapra másolva!

A Hekabé, egy menekült Déloszon című produkciót a hét végén mutatta be az Agriniói Regionális Színház, az egyik leghíresebb kortárs görög színésznő, Deszpina Bebedeli főszereplésével, a színház rossz állapota miatt alig százfős közönségnek.

Az ókori színház romjainál tartott előadás a Kükládoki Régészeti Felügyelet és Míkonosz városának együttműködésével, a görög államfő, Prokopisz Pavlopulosz védnökségével valósult meg.

A darabot Euripidész két tragédiája, az i.e. 5. században írt Hekabé és a Trójai nők inspirálta,

amelyek a trójai asszonyok sorsát követik nyomon, miután városukat lerombolták, férjeiket megölték és a még életben lévő családtagjaikat rabszolgának akarják elhurcolni. Az előadás a két darabot ötvözve jeleníti meg a jelenleg is zajló menekültdrámát.

A szervezők és az előadók reményei szerint a produkciót több görög városba és külföldre is meg fogják hívni.

A déloszi színház az ókorban a sziget kulturális központja volt, ahol a leghíresebb előadók léptek fel. Az eredetileg márványból emelt épület csaknem hétezer néző befogadására volt alkalmas. A kalózok fosztogatása és a háborúk miatt azonban az i.e. 1. században Délosz fokozatos hanyatlásnak indult.

A várost, és benne a márványszínházat, 19. századi ásatások során fedezték fel.