Elhunyt Szilágyi János György művészettörténész

Szilágyi János György Laza arckép, portré
Budapest, 2005. október 21. Szilágyi János György professzor megnyitja a kiállitást a Szépművészeti Múzeumban, ahol megtekinthető a 4000 éves varázsbot. A Kr. előtt II. évezredből származó vízilóagyarból készült varázsbot művészi kidolgozottságának színvonala miatt a múzeum egyiptomi gyűjteményének egyik legkiemelkedőbb darabja. MTI Fotó: Kollányi Péter
Vágólapra másolva!
Életének 98. évében elhunyt csütörtökön Szilágyi János György Kossuth-díjas művészettörténész, ókorkutató.
Vágólapra másolva!

Szilágyi János György 1918. július 16-án született Budapesten, 1941-ben a Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett diplomát. 1947 óta dolgozott a Szépművészeti Múzeumban, 1949 és 1993 között vezette az Antik Gyűjteményt, amelyben létrehozta a magyar klasszika archaeológia nemzetközi jelentőségű tudományos műhelyét.

Szilágyi János György 98 éves volt Forrás: MTI/Kollányi Péter

Múzeumi munkásságának horizontja a Szépművészeti Múzeum egésze volt; tudományos kutatásait 2015 végéig megszakítás nélkül folytatta.

Szilágyi János György 1952-től tanított az ELTE-n, 16 éven át az Ókortudományi Társaság főtitkára volt, és szerkesztője a Bulletin du Musée Hongrois des Beaux-Arts-nak.

Kutatási területe az ókori görög és római irodalom, vallástörténet, antik művészettörténet, a római császárkor előtti Itália, az etruszk kultúra.

Feldolgozta az etruszko-korinthoszi vázafestészetnek a világon található teljes anyagát.

Rendes tagja volt a Német Régészeti Intézetnek, a firenzei Istituto di Studi Etruschi-nak. 1952-től a művészettörténet-tudomány kandidátusa, 1973-tól doktora.

2015-ig kutatott a Szépművészeti Múzeumban Fotó: Bielik István - Origo

Tudományos munkásságát Ábel Jenő-emlékéremmel, Rómer Flóris-emlékéremmel, Móra Ferenc-emlékéremmel, 1991-ben Kossuth-díjjal, majd 1996-ban Eötvös József-koszorúval ismerték el. 1998-ban és 2000-ben is elnyerte a Soros-alapítvány díját.

2011-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal

az etruszko-korinthoszi vázafestészetnek a világon található teljes anyaga feldolgozásáért, az egyetemes ókortudomány egységes szemléletének megvalósításáért, példaértékű életpályája elismeréseként.

Szilágyi János Györgyöt a Szépművészeti Múzeum saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.