Összefogott a falu és a zöldek az amerikai olajcég ellen

Chevron, palagáz, kutatófúrás, Greenpeace, tiltakozás, Románia, Pungesti
Greenpeace activists block the entrance of Chevron's shale gas exploring site in Pungesti village, 380 km east from Bucharest, on July 7, 2014. Around 25 environment activists block on Monday the entrance of the exploring site. Protesters, attached to each other sat in front of the entrance to the perimeter where installed exploration drilling in the village of Pungesti in north-eastern Romania. They waved placards saying "No fracking", the controversial technique extraction of shale gas, which provides the injection high pressure water mixed with chemicals in soil. AFP PHOTO DANIEL MIHAILESCU
Vágólapra másolva!
Felhagy a palagáz-lelőhelyek feltérképezésével Romániában és kivonul az országból az amerikai Chevron olajipari vállalat. Kutatófúrásai ellen összefogtak a helyiek és a környezetvédők.
Vágólapra másolva!

A kivonulást hivatalosan még nem jelentették be Romániában, de Victor Ponta miniszterelnök már a múlt év végén közölte, hogy a Chevron nem talált palagázt romániai próbafúrásai alkalmával. A szénhidrogén-termékek világpiaci árának visszaesése közepette az amerikai cég a közelmúltban felhagyott a lengyelországi és ukrajnai palagáz-üzlettel is – közölte a román Hotnews.ro hírportál.

Greenpeace-aktivisták állják el a Chevron telepének bejáratát 2014. július 7-én, a palagázfúrás ellen tiltakozva Forrás: AFP/Daniel Mihailescu

A számára kedvezőtlen piaci változások mellett a Chevron erős ellenállásba is ütközött Romániában környezetvédő és településeiket féltő helyi lakosok részéről. Az amerikai cégnek több ízben le kellett állítania a próbafúrásokat a moldvai (Kelet-Románia) Pungesti községben, ahol palagáz-ellenes tüntetők csaptak össze a karhatalommal.

2013. decemberében különleges közbiztonsági övezetté nyilvánították a térséget, ahol a csendőrök szükségállapothoz hasonló fokozott ellenőrzést vezettek be.

A Chevron fúrótornya Pungesti határában Forrás: AFP/Daniel Mihailescu

Lehetséges kockázatok

A palagáz-kitermelés ellenzői veszélyesnek és környezetrombolónak tartják az amerikaiak által alkalmazott technológiát, vagyis azt, hogy homokkal és vegyi anyagokkal kevert vizet sajtoljanak nagy nyomáson a kőzetbe, annak megrepesztése, illetve az ott lévő gáz kiszabadítása érdekében.

A fúrások kis erősségű földrengéseket okozhatnak, a legnagyobb kockázatot azonban nem az ivóvízkészletek elszennyezése, hanem a szivárgó metán jelenti, főleg akkor, ha a kitermelés lakott terület közelében folyik. Pungesti-nél 3000 méterre fúrtak le; a helyszín a falu közelében, a településtől 950 méterre található Továbbá nem mindig lehet pontosan tudni, hogy a fúrást végző cég milyen vegyszereket alkalmaz.

A vitatott kutatófúrás helyszíne

Orosz befolyás?

Korábban egyes román lapok arról cikkeztek, hogy Moszkva érdekeit sértené, ha Romániában elindulna a palagáz kitermelése, mert ezzel csökkenne a térség és az egész Európai Unió energetikai kiszolgáltatottsága. Az Evenimentul Zilei jobboldali napilap 2013-ban azt állította, hogy „nem a moldvai kisvárosokban és falvakban hirtelen megélénkült polgári öntudat”, hanem Oroszország áll a palagáz elleni romániai tüntetések hátterében.

Victor Ponta román miniszterelnök tavaly bírálta a tüntetőket. Szerinte hasznos lenne tudni, mennyi palagázzal rendelkezik Románia, majd utána kellene dönteni, hogy kitermelik-e.