Költséges, ám biztonságos közjegyzővel, ügyvéddel készíttetni a bérleti szerződést

Vágólapra másolva!
A D.A.S. JogSzerviz szakértője szerint bár sok esetben pluszköltséget jelent és nehezen kivitelezhető, ám az ingatlant bérbeadók leginkább úgy tudnák magukat megóvni a kellemetlen helyzetektől, ha a bérleti szerződést ügyvéd vagy közjegyző segítségével készíttetnék el. Dr. Nyilas Anita az [origo]-val készített kétrészes írásban hangsúlyozta: a szerződés ebben az esetben kifejezetten rendelkezne az ilyen esetekben alkalmazható szankciókról, valamint ezek azonnali végrehajthatóságáról.
Vágólapra másolva!

A D.A.S. JogSzerviz szakértője utalt rá, tisztában van a realitásokkal, és sajnos ez egy eléggé költséges megoldás, amely sok esetben nem kivitelezhető, ám tény, az ingatlant bérbeadók leginkább így tudnák magukat megóvni a kellemetlen helyzetektől.

Van még egy lehetőség, amely talán előnyösebb lenne, például, ha határozott idejű szerződést kötne a bérbeadó, ugyanis, ebben az esetben a szerződés automatikusan megszűnik, és ezt követően birtokháborítást követ el, aki jogosulatlanul tartózkodik a lakásban.

Ami a jogi tudnivalókat illeti - mondta dr. Nyilas Anita -, a lakásbérleti jogviszonyt a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény szabályozza. A lakásbérleti jogviszonyt a bérlő és a bérbeadó szerződése hozza létre, a szerződés tartalmát egyébként a felek szabadon állapíthatják meg.

A felmondás kérdései

A szerződéskötés közjegyző vagy ügyvéd előtt történő megkötése azért is fontos, mert ez alapvetően meghatározzák a lehetőségeket az üzleti kapcsolat esetleges megromlása esetén a bérlői lehetőségeket. Felmondás esetén, nagyon fontos, hogy felmondási szándékunkat tértivevényes levélben közöljük a bérlővel - összegezte a D.A.S. JogSzerviz szakértője. A legalább két alkalommal megkísérelt, és át nem vett, illetve "nem kereste" jelzéssel visszaérkezett felszólítás ugyanis, a második megkísérlés napját követő 8. munkanapon kézbesítettnek tekintendő, így a bérlő jogcím nélküli tartózkodása a lakásban, bizonyítható.

Amennyiben megszűnik a bérleti jogviszony, az elvégzett, az ingatlanba beépített és a bérbeadó által engedélyezett, értéknövelő munkák ellenértékének megtérítését követelheti a bérlő, ezek ki nem fizetéséig a bérlő jogszerűen megtagadhatja az ingatlan elhagyását.

Milyen úton tudjuk jogszerűen eltávolítani a bérlőt?

A D.A.S. JogSzerviz szakértője szerint ehhez, mindenképpen bizonyítani szükséges, hogy a bérlő nem jogszerűen tartózkodik az ingatlanban. A törvény szerint, jogcím nélküli használónak minősül az, aki a lakást a bérbeadó hozzájárulása vagy a vele való megállapodás nélkül használja. A jogcím nélküliség megállapíthatósága szempontjából nem számít, hogy a használónak korábban volt-e esetleg érvényes jogcíme, vagy eredetileg is jogcím nélküliként költözött a lakásba.

A tulajdonost a jogcím nélküli lakáshasználat idejére is megilleti a lakbér. Az elmaradt bérleti díjak és a közüzemi díjak meg nem fizetése miatt keletkezett kárt a tulajdonos a polgári jog általános szabályai szerint követelheti az ingatlant használó személyektől. A jogosulatlanul a lakásban tartózkodó eltávolítása kétféleképpen, közigazgatási és bírói úton történhet.

Közigazgatási eljárásban történő kiürítés

Lehetőség van tehát, az önkényesen elfoglalt lakás közigazgatási eljárásban történő kiürítésére. Ebben az esetben a tulajdonos az üres lakás önkényes elfoglalásától számított 60 napon belül a jegyzőtől kérheti a lakás kiürítésének elrendelését. A lakás kiürítését elrendelő határozatot 8 napon belül végre kell hajtani, annak végrehajtásáról a jegyző gondoskodik.

Ha a bérlő a dolgainak elhelyezésére nem jelöl meg helyiséget, vagy ott azokat nem lehet elhelyezni, a végrehajtást kérő a kötelezett költségére és veszélyére köteles gondoskodni azok elhelyezéséhez szükséges raktárról vagy más alkalmas helyiségről.

Végzés egy nemperes eljárásban

A lakás kiürítését a bírósági végrehajtásról szóló 1993. évi LIII. törvény szerinti eljárás keretében lehet foganatosítani. A bíróság az önkényesen elfoglalt lakás kiürítését, nemperes eljárás során hozott végzésben rendeli el. Az ilyen lakás kiürítése iránti kérelmet az ingatlan fekvése szerinti helyi bírósághoz kell benyújtani. A végrehajtó rendőr vagy tanú jelenlétében a helyszínen kézbesíti a végzést, és felhívja a bérlőt, hogy, kiürítve, két napon belül hagyja el a lakást.

Ha a lakásban a helyszíni eljárás időpontjában nem tartózkodik senki, a végrehajtó a bíróság végzését és a helyszíni eljárásáról készített jegyzőkönyvet kifüggeszti a lakás ajtajára. A végrehajtó szükség esetén, akár a rendőrség közreműködésével a két nap elteltét követően, a helyszínen ellenőrzi a teljesítést és foganatosítja a lakás kiürítését. A bérbeadó a határozott időre kötött lakásbérleti szerződés esetén, a határozott idő lejártát követő hatvan napon belül kérheti az említett végrehajtás lefolytatását. A kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolnia szükséges, hogy a bérleti szerződésben meghatározott idő eltelt - hangsúlyozta dr. Nyilas Anita.

(A kétrészes írás második részét hamarosan közöljük - a szerk.)