D.A.S. JogSzerviz: utazási szerződés megkötése előtti tippek (1. rész)

A Green Holidays utazási iroda csődje miatt Törökországban rekedt mintegy 800 turistából tegnap estére mindenkit hazahoztak
Vágólapra másolva!
Időről időre visszaköszönnek a sajtóban a bedőlt utazási irodák miatt meghiúsult utazások történetei. Az is előfordulhat, hogy az utazás minősége egyáltalán nem felel meg a szerződésben foglaltaknak. A D.A.S. JogSzerviz szakértői kétrészes írásukban most annak kapcsán adnak tippeket, hogy miként kerülhetők el nagyobb eséllyel a fenti problémák. Az első részt olvashatják.
Vágólapra másolva!

Sajnos, 100 százalékosan nincs arra garancia, hogy a legkörültekintőbb eljárás esetén is minden rendben legyen. Ugyanakkor nagy eséllyel – tudatos fogyasztóként – mégiscsak tehetünk valamit, amellyel jobb eséllyel kiszűrjük a gyengébb lábakon álló utazási irodákat – hangsúlyozták a D.A.S. JogSzerviz szakértői.

Az egyik ilyen javaslat, hogy ha már utazási irodán keresztül szeretnék nyaralni menni, akkor inkább egy jobb nevű, nagyobb piaci múlttal rendelkező utazási irodához fordulunk.

Lehetséges, hogy az áraik drágábbak, de az már önmagában gyanús lehet, ha valamilyen kisebb cég piaci ár alatt kínálja az utazásait. Jobb, ha az ilyen esetek inkább gyanakvásra intenek.

Hogyan lehet kiszűrni a simlis cégeket?

Honnan lehetséges azonban kiszűrni, hogy simlis cégről van-e szó, vagy megbízhatóbbról? A válasz egyszerű. A jelenleg is hatályos jogszabályi rendelkezések alapján utazásközvetítői, vagy utazásszervezői tevékenységet csak olyan utazási iroda végezhet, amelyik erre engedéllyel rendelkezik a Fővárosi Kormányhivatal részéről.

Tehát, a tevékenység folytatása hatósági engedélyhez kötött. Az engedély kiadásának és fenntartásának alapfeltétele pedig az, hogy az érintett irodának, cégnek megfelelő vagyoni biztosítéka legyen arra, hogy fizetésképtelensége esetén mind az utazási részvételi díjakat vissza tudja fizetni, mind a külföldön rekedt utasok hazaszállítását finanszírozni tudja.

Amelyik cég nem rendelkezik ezzel a vagyoni biztosítékkal, az elvileg nem kaphatja meg az engedélyt sem.

További jogszabályi kötelezettsége az utazási irodáknak az, hogy vagy vagyoni kezesi biztosítási szerződést kössenek valamelyik biztosító társasággal, vagy garanciaszerződéssel rendelkezzen egy hitelintézetnél.

Mindkét szerződés célja az, hogy a fenti vagyoni biztosítékon túl legyen olyan háttérintézmény, mely probléma esetén helyt tud állni az utasok számára az utazási iroda helyett.

Ezeknek a szerződéseknek a fennálltát szintén minden évben igazolniuk kell az utazási irodáknak, melyet szintén a hatóság ellenőriz. Ha nem rendelkezik valamely utazási iroda megfelelő vagyoni biztosítékkal, vagy szerződéssel, úgy a hatóságnak törölnie kell a nyilvántartásból az érintett céget, mely így tevékenyégét sem folytathatja tovább.

Fotó: Polyak Attila - Origo

Az állami felügyeleti kötelezettség némileg felveti azt a kérdést, hogy vajon miként lehetséges az, hogy úgy dőltek be utazási irodák, hogy az utasok hazaszállítását mégsem tudták megoldani? Ez egy nagyon jó kérdés, és ebben a körben akár az állam felelőssége is felmerülhet.

Bárki számára elérhető a nyilvántartás

Tehát, a szerződéskötést megelőzően érdemes a Fővárosi Kormányhivatal nyilvántartását megtekinteni, mely bárki számára elérhető és nyilvános. Ha ott nem szerepel az érintett iroda, akkor mindenképpen javasolt elkerülni vele a szerződéskötést.

Mi van azonban akkor, ha beüt a legrosszabb, és az utazási iroda lehúzza a redőnyt? Ekkor javasolt az érintett biztosító társaság részére bejelenteni a kárigényünket, igazolható módon.

A legtöbb esetben az e-mail alkalmas csatorna. A bejelentésben javasolt a szerződés beazonosítása, a részvételi díj megfizetésének igazolása, valamint annak meghatározása, hogy milyen okból fordulunk az érintett biztosító társasághoz.

Ha már az utazást megkezdtük, akkor is a fenti lehetőségeket tudjuk javasolni – húzták alá a D.A.S. JogSzerviz szakértői.

A lényeg, hogy ebben az esetben minden olyan költségről, melyet magunk előlegeztünk meg, számlával, vagy bizonylattal rendelkezzünk, mert ezek a költségek szintén igényként merülhetnek majd fel.

(A kétrészes írás második részét hamarosan közöljük – a szerk.)