Geomágneses vihar és sarki fény volt Magyarországon

geomágneses vihar, sarki fény
Fotó: Rékasi Tibor
Vágólapra másolva!
A Világgazdaság arról ír, hogy az Időkép beszámolója szerint az előrejelzettnél hamarabb, már a péntek kora esti órákban elérte bolygónkat az elmúlt napokban történt napkitörések szele. A Föld mágneses terében okozott zavar értékét mérő Kp-index május 10-én 20 óra körül, majd 21.15-kor is elérte az igen ritka, 8-as erősséget. Előzetesen a szakemberek azt várták, hogy a legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között lesz.
Vágólapra másolva!

Az előrejelzettnél hamarabb, már a péntek kora esti órákban elérte bolygónkat az elmúlt napokban történt napkitörések szele. A Föld mágneses terében okozott zavar értékét mérő Kp-index május 10-én 20 óra körül, majd 21.15-kor is elérte az igen ritka, 8-as erősséget. Jelenleg az érték 5 és 7 között mozog, ami szintén erősnek számít – írja az Időkép alapján a Világgazdaság. Előzetesen a szakemberek arra számítottak, hogy a legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között lesz, bár már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket vártak.

Geotermikus vihar
Geotermikus vihar Magyarországon: 2023-ban ilyen fotó készült a jelenségről (Fotó: NurPhoto via AFP)

A geomágneses viharok hatással lehetnek a Föld közeli pályán és a Föld felszínén lévő infrastruktúrára, potenciálisan megzavarva

  • a kommunikációt, 
  • az elektromos hálózatot, 
  • a navigációt, 
  • a rádió- és műholdműveleteket.

A fentiek alapján akadozhat például az internet vagy a GPS.  Sötétedés után egyre több helyen tűnt fel a rózsaszín színű sarki fény. Az Időkép webkameráin kívül több észlelőnknek is sikerült lencsevégre kapnia az aurora borealist. A rózsaszín derengés szabad szemmel is észrevehető a fényszennyezéstől mentesebb helyeken. 

Az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala, a NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC péntek hajnali előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp-indexet várt a szombat reggeli órákra, de Magyarországra már ennél korábban megérkezett.

Az Időkép úgy fogalmazott: 

Megérkezett a napszél, tombol a geomágneses vihar.

Ahogy a szakportál írja: G4-es erősségű geomágneses viharra utoljára két napfoltciklussal korábban, 2005-ben volt példa.