Egy exkommunista vörösbáró Juhász Péter fő támogatója - miközben végrehajtás és komoly deficit nyomása alatt a kampánya

Juhászpéter Juhász Péter
A Jobbik tüntetése a Fidesz székháza előtt Budapesten 2017. december 15-én. Középen Juhász Péter
Fotó: MTI Fotó: Balogh Zoltán
Vágólapra másolva!
A Tűzfalcsoport szerint a Bajnai-féle Együtt párt egykori botránypolitikusa, Juhász Péter nemrég bejelentette, hogy visszatér a politikába, és polgármesterjelöltként méretteti meg magát Budapest V. kerületében. A többek között Facebook-csoport adminisztrátoraként és baloldali influenszerként is közéleti szerepet vállaló Juhász, a tőle korábban már megszokott módon ismét adománygyűjtésbe kezdett kampányának finanszírozása érdekében.
Vágólapra másolva!

A portál szerint ugyanakkor minden jel arra utal, hogy az egyetlen ellenzéki párt támogatását sem élvező (Juhászt eleinte a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatta, ám idővel ők kihátráltak mögüle) bukott politikustól a választók is elpártoltak, ugyanis kampánya a honlapon elérhető elszámolás szerint hosszú ideje milliós hiányban van. 

A Tűzfalcsoport szerint összehasonlításképpen: az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló 2013. évi LXXXVII. törvény az országgyűlési képviselők általános és időközi választásán minden egyéni választókerületi képviselőjelölt részére egymillió forint összegű állami támogatást biztosít, amely összeget - a törvény hatálybalépését követő általános választását követő évtől kezdődően - a Statisztikai Hivatal által a tárgyévet megelőző évre megállapított fogyasztói árindexszel kell évente növelni. Ez a 2022-es országgyűlési választásokon egy egyéni képviselőjelölt esetében 1,2 millió forintos összeget jelentett.

Vagyis Juhásznak már most, szűk három hónappal a választások előtt felhalmozott hiánya meghaladja egy egyéni országgyűlési képviselőjelölt kampánytevékenységre fordítható állami támogatásának teljes mértékét. Mindezt úgy, hogy egy budapesti választókerület adott esetben több fővárosi kerületet is felölelhet, amely értelemszerűen érinti a kampánykiadások nagyságát is.

A támogatók pénze - „az ésszerű költségvetés jegyében” - többek között Facebook-hirdetésekre, széldzsekire és matricára ment el. Juhász tehát minden jel szerint komoly gondban van, ezt igazolja minapi kijelentése is: „Sorostól is boldogan fogadnék el pénzt, ha egyébként finanszírozna itt bármit Magyarországon, de még nem jutott el hozzám”.
 A kijelentés kapcsán érdemes rögzíteni, hogy a jogalkotó által tavaly év végén - a 2022. évi országgyűlési választási kampányt az egységes baloldali ellenzék közreműködésével külföldről közvetlenül érkező pénzek által befolyásolni törekvő kísérletek következtében - elfogadott szuverenitásvédelmi törvénnyel bevezetett módosítások értelmében, jelölt a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása céljából külföldi támogatást vagy ebből származó vagyonelemet az adott választás vonatkozásában nem használhat fel. A törvény emellett új tényállással („Választói akarat tiltott befolyásolása”) egészítette ki a Büntető Törvénykönyvet is, rögzítve, hogy a választási eljárásról szóló törvény szerinti jelölt, aki tiltott külföldi támogatást, vagy e tilalom kijátszása érdekében a tiltott külföldi támogatás eredetét leplező megállapodásból származó vagyoni előnyt használ fel, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A fő kérdés tehát továbbra is az, hogy miből finanszírozhatja a beérkező támogatásokat meghaladó mértékű kampánykiadásokat az a Juhász Péter, aki közéleti pályafutása során visszatérően hangoztatta, hogy életét a szegénység és a nélkülözés körülményei jellemzik. 

Mindez már csak azért is kiemelt figyelmet érdemel, mert - amint azt a titkosszolgálati jelentés is rögzítette - Juhász Péter cége, a KözösÜgyünkNonprofit Kft. üzleti kapcsolatban áll a guruló dollárokból 1,4 milliárd forint összegben részesülő, Bajnai Gordon nevével fémjelzett DatAdattal.

A nyilvánosan elérhető adatok szerint a választási kampányban ömlött a pénz a KözösÜgyünk-höz, amelyből a cég gyanús hirdetéseket finanszírozott.

A társaság 2022. január 1. - április 3. között 71 ezer eurót költött csak Google-hirdetésekre. A cég Facebookon két helyen is hirdetett a Nerpédia oldalon, illetve Juhász Péter saját felületén. Előbbin 2019 és 2023 között összesen 38 millió forintot, utóbbin közel 2 millió forintot tapsolt el. A 2022-es választási kampányban Juhász tehát budapesti politikai szereplőként több millió forintot tudott fordítani vidéki kampányokba.

Juhász a pénzért megtagadja a saját korábbi pártja elveit is

Az akkori sajtóbeszámolók szerint többek között a múlt lezárásával, az ügynökakták nyilvánosságra hozásával is kampányolt a Juhász Péter nevével is fémjelzett Együtt 2014 mozgalom. A párt megalakulását követően rendszeresen tartott olyan programokat, ahol antikommunista elveket fogalmaztak meg.


Ugyanakkor minden jel szerint a korábbi elveket mégiscsak háttérbe szorította a politikai szükségszerűség. A botránypolitikus már-már a kétségbeesés jeleit mutatva, a következőképpen kalapozik támogatásért az oldalán:

Nincs párttámogatás […], csak te vagy! A polgármesteri kampányomat a saját pénzemből, és a te támogatásodból valósítom meg. Nekem támogatókra van szükségem! Légy az egyik! Számítok rád […]. Ha csak 1-2 ezer forinttal tudsz támogatni, azzal is erőt adsz nekem […]! Kérlek, ne habozz, vágjunk bele!

Bár a fentiek alapján arra következtethetnénk, hogy Juhász kampányát mikroadományokkal a hétköznapi választók tartják életben, erre némileg rácáfol, hogy március elején jóbarátja, a botránypolitikus segítségére sietett, és 2 millió forintot utalt Juhásznak. Ám az Együtt néhai elnökét ez sem segítette ki érdemben a pénzügyi nehézségekből, hiszen kampánya jelen állás szerint is közel 1,5 milliós mínuszban van. Mindez úgy, hogy a támogatók - a Bojár által utalt összeget is beleértve - ezidáig kicsit több mint 4.150.000 Ft-ot folyósítottak Juhásznak, aki ezt jóval meghaladóan, 5,5 millió forint felett költött.

Juhász támogatói közül - egyedüliként teljes névvel - az a Bojár Gábor tűnik fel, akiről portálunk készített részletes portrét.  Ebből kiderül, hogy Bojár a Kádár-rendszerben kapott nagyon komoly állami beruházások révén alapozta meg milliárdos vagyonát. Vállalkozói tevékenységét a rendszerváltás előtt, 1982-ben kezdte, amikor Tari István Gáborral megalapította a Graphisoft GMK-t, amely egy CAD-szoftvereket fejlesztő cég. Első komoly megrendelésüket a Kádár-rendszerben épülő Paksi Atomerőműtől kapták, ahol a csőhálózat háromdimenziós modellezését végezték.

Juhász és Bojár kapcsolata nem újkeletű, 2016-ban Bojár a francia Riviéra egyik gyöngyszemében, Nizzában található villájában nyaraltatta Juhász Pétert és feleségét.

Juhász kampányköltségeket érintő mínuszos egyenlege idén februárban gyakorlatilag hétről hétre folyamatosan nőtt, mígnem átlépte a 2 millió forintos összeghatárt is.

Közben Juhász cége végrehajtás alatt

Ahogy megírta a Tűzfalcsoport, Juhász számára, aki rendszeresen azzal kérkedik, hogy szeret győztes bírósági eljárásai kapcsán végrehajtási eljárásokat indítani, úgy tűnik a saját cége kapcsán sem ismeretlen a végrehajtási eljárás, mivel 2022. június 4-e és 27-e között összesen 10 végrehajtási eljárás indult a KözösÜgyünk Kft.-vel szemben.

Ahogy arról a baloldali sajtó is beszámolt, Juhász újabb végrehajtási eljárásokkal néz szembe. Január 26. napjától egy, a hivatalos céginformációs adatok szerint jelenleg is tartó végrehajtási eljárást indítottak Juhász cége ellen.

Jóllehet Juhász azt nyilatkozta ezzel kapcsolatban - vonatkoztatva egy a baloldali vezetésű angyalföldi önkormányzattal szembeni tartozására is - az RTL-nek közel egy héttel ezelőtt, hogy "korábbi tartozást már rendezte, a meglévőt pedig hamarosan befizeti" a jelenlegi hivatalos adatok szerint az ügy még végrehajtónál van.
 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK