Vágólapra másolva!
Nagyon sötéten látja néhány nagy amerikai vállalat vezetője a mesterséges intelligencia használatával az emberiség jövőjét. Többen egzisztenciális fenyegetésként tekintenek az ilyen algoritmusokra – vélhetően joggal.
Vágólapra másolva!

A Yale School of Management üzleti vezetőket kérdezett arról, hogy mit gondolnak a mesterséges intelligencia (MI) emberiségre gyakorolt jövőbeni hatásairól – írta a Világgazdaság. Mint kiderült, a vezérigazgatók jókora hányada, pontosabban

42 százaléka, attól tart, hogy az MI öt-tíz éven belül képes lehet elpusztítani az emberiséget.

A hazai szakemberek szerint a generatív algoritmusok fejlesztése ma nem abba az irányba halad, hogy öntudatra ébredjen, de az ténykérdés, hogy sok szakmában okozhat nagy problémákat a jelenleg ismert mesterséges intelligencia.

A Yale felmérést a Chief Executive Leadership Institute egyik virtuális rendezvényén végezték, ahol 119 vezetőt kérdeztek meg a témában, köztük a Walmart, a Coca-Cola, a Xerox, és a Zoom vezérigazgatóját, valamint gyógyszeripari, média és feldolgozóipari cégvezetőket.

Az üzleti vezetők élesen megosztottak voltak abban, hogy a mesterséges intelligencia mennyire veszélyes a civilizációra. Míg a vezérigazgatók 34 százaléka szerint az MI tíz éven belül potenciálisan elpusztíthatja az emberiséget, 8 százaléka ezt az időt már csak öt évre taksálja. (Hozzá kell tenni, hogy a civilizáció megszűnése nem explicit az emberi faj teljes kihalását jelenti, egyszerűen arról van szó, hogy megszűnnek a ma ismert és alkalmazott társadalmi normák, felfeslik a gazdaság szövete. Mindez természetesen komoly veszteségekkel jár.)

A megkérdezettek túlnyomó többsége, 58 százaléka ugyanakkor nem aggódik a civilizáció megszűnése miatt, mert úgy véli, ilyen sohasem történhet meg. A felmérésből kiderült az is, hogy a menedzserek mindössze 13 százaléka ítélte úgy, hogy általánosságban túlértékelik a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket.

A mai eszközök képtelen felülmúlni az emberi gondolkodást és a szakemberek szerint az MI egy eszköz lehet az emberek kezében, pont olyan eszköz, mint a huzalban futó villamosenergia, vagy az éterben az internet.

(A címlapikép illusztráció!)