Így hat az emberekre a hetekig tartó bezártság

Koronavírus, maradj otthon, utca, karantén, maszk, Budpest, járvány, betegség
Vágólapra másolva!
Kijárási korlátozás van érvényben Magyarországon a koronavírus miatt, ami azt jelenti, hogy az emberek csak akkor hagyhatják el az otthonukat, ha halaszthatatlan dolguk van, mint például a bevásárlás, orvoslátogatás, gyógyszerkiváltás vagy a munkába járás. Ennek az a célja, hogy csökkentsék az emberi kontaktusokat és lassítsák a járvány terjedését. A korlátozás elrendelése előtt is már sokan otthon maradtak, így van aki már hetek óta nem ment sehova. Gaál Viktor pszichológus az Origónak elmondta, hogy a bezártság milyen hatással van az emberekre és a kapcsolataikra, és tanácsot addot, hogy hogyan kezeljük a kialakult helyzetet.  
Vágólapra másolva!

Az emberek egy része pár napig jól bírja a bezártságot, ki tudja pihenni magát, végre van ideje azokra a dolgokra, amikre eddig a munka miatt nem igazán volt.

A jelenlegi helyzet azonban hetekig, vagy akár hónapokig is eltarthat a koronavírus miatt.

Képünk illusztráció Fotó: Csudai Sándor - Origo

Az elmúlt néhány hétben Gaál Viktor pszichológus nagyon sok online ülést tartott (vagyis élő találkozás hekyett internetes videókapcsolattal beszélgetett a kliensekkel) tehát már van tapasztalata arról, hogy az emberekre hogyan hat a bezártság.

Elmondása szerint az elkülönítéstől van, aki elkezd szorongani, sok emberben felerősödtek ezek a tüntetek. A másik, ami nagyon sok feszültséget szül, az az összezártság.

"Volt olyan egyéni ülés, hogy a kocsiból hívott a nő, mert már nem tudta elviselni hogy otthon kell lennie" – mondja a pszichológus.

Kire hogyan hat pontosan a bezártság?

Gaál Viktor elmondta, hogy két fajta embertípusra teljesen máshogy hat az otthonlét. Vannak az introvertált és az extrovertált emberek.

Az introvertált az, aki hogy ha krízisben van, fáradt, akkor kezd el befelé fordulni és egyedül lenni. Az extrovertált ugyanebben a helyzetben akar minél több emberrel beszélni.

Képünk illusztráció Fotó: Koncz Márton - Origo

– mondja a szakember. Ez a párkapcsolatokat is nagyon megterheli. Például a nő extrovertált, szeret beszélgetni, a férfi pedig legszívesebben csak bezárkózna valahova, hogy hagyják békén. Ugyanígy lehet fordítva is.

Mit tehetünk, hogy ne mennyünk egymás idegeire?

A jelenlegi helyzetben mindannyian elkezdtünk szélsőségesen viselkedni, sokkal látványosabbá válnak a különbségek.

Ahhoz, hogy ezeket a szélsőséges viselkedéseket tompítani tudjuk, nagyon fontos a mozgás.

Akár a nappaliban, erkélyen, kertben, mindegy.

Képünk illusztráció Fotó: Csudai Sándor - Origo

– mondja Gaál Viktor.

A másik komoly probléma a jelenlegi helyzetben a családi feszültségek. Most olyan helyzetben vagyunk, mint amikor karácsonykor mindenki összeveszik egymással.

– mondja a pszichológus. Most a családoknak szembe kell nézniük a rossz működéseikkel, és meg kell oldaniuk. Ehhez a legjobb módszer a tiszta kommunikáció, vagyis legyen minden kimondva.

"Három dologra épül: te mit tettél, ez érzelmileg hogyan hat rám, és a következmény, én emiatt mit fogok csinálni.

Fontos, nem a másikat minősítem, nem őt kezdem el szidni. Minden konfliktust kezelni kell, mert most nem fog elmúlni" – magyarázza Gaál Viktor.

Képünk illusztráció Fotó: Polyák Attila - Origo

Akik egyedül próbálják meg átvészelni a kijárási korlátozást, azok próbálják meg online felkeresni a barátaikat, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor telefonon. Fontos, hogy beszélgessenek.

Gaál Viktor szerint ez az idő arra tanít meg minket, hogy mennyire fontosak az emberi kapcsolataink.

Lehetőség tekint a mostani helyzetre, csak azt kell megtalálni, hogy mire kapott az ember lehetőséget.