A fejlett világban Magyarországon az egyik legalacsonyabb a járvány miatt meghaltak száma

koronavírus, vírus, járvány, Budapest, Bálna, maszk, bicikli
Maszkos kerékpáros az egyik budapesti rakparton.
Vágólapra másolva!
Éles vita bontakozott ki az elmúlt napokban arról, hogy magas-e Magyarországon a koronavírus miatt meghaltak száma. Szabó Tímea például azt állította, hogy nálunk a világon a legmagasabb a halálozási arány. A tényadatok ugyanakkor azt mutatják, míg nálunk egymillió lakosra harminc koronavírus miatt meghalt személy jut, addig például Belgiumban ez a szám hatszáznál is magasabb, illetve az összes nyugat-európai országban megközelíti, vagy jóval meghaladja a százat – mondta Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője élő Facebook bejelentkezésében. Hozzátette, még az olyan gazdag országokban is jóval többen haltak meg arányaiban a járvány következtében, mint az Egyesült Államok, vagy Kanada. Ezzel párhuzamosan a megbetegedések számát illetően is rendkívül jól áll Magyarország, az Európai Unióban itt van a negyedik legkevesebb fertőzött.
Vágólapra másolva!

– mondta Deák Dániel. Mint fogalmazott, Szabó Tímea, de több ellenzéki politikus is azt állította az elmúlt napokban, hogy kiugróan sokan halnak meg Magyarországon a koronavírus-járvány következtében.

Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Forrás: Facebook

A vezető elemző emlékeztetett rá, hogy a tisztánlátás érdekében a XXI. Század Intézet készített egy európai összesítést, amelyben azt vizsgálták, hogy hányan kapták el a koronavírust az uniós tagállamokban, mennyi az aktív eset, illetve hányan haltak meg a járvány következtében.
Deák megállapította, hogy az adatok alapján

Magyarország rendkívül jól vizsgázott, az időben meghozott kormányzati intézkedéseknek köszönhetően nálunk az egyik legalacsonyabb a fertőzöttek száma, illetve jóval kevesebben haltak meg arányaiban a járvány következtében, mint a sokkal gazdagabb nyugat-európai vagy dél-európai országokban.

Maszkos kerékpáros az egyik budapesti rakparton. Fotó: Csudai Sándor - Origo

Az adatokat ismertetve Deák Dániel elmondta, hogy a fejlett világ országai közül Magyarország kezelte az egyik leghatékonyabban a koronavírus-járványt, az Európai Unió, Ausztrália, Oroszország, Kanada és az Egyesült Államok összehasonlításában Magyarországon van a negyedik legkevesebb regisztrált fertőzött a lakosságszám arányában.

Míg Magyarországon egymillió lakosra kevesebb, mint 300 megbetegedés jut, addig például Spanyolországban közel 5000, Belgiumban 4023, Írországban 3928.

Nincsen jó helyzetben az Egyesült Államok sem. Itt a rendelkezésre álló adatok alapján egymillió lakosra 3087 koronavírusos beteg jut, Kanadádban ez a szám 1382, Oroszországban 690, Ausztráliában pedig 270.

Amíg Magyarországon egymillió lakosra kevesebb, mint 300 megbetegedés jut, addig például Spanyolországban közel 5000. A képen egy apa pihen gyermekével egy barcelonai tengerparti sétányon 2020. április 26-án. Spanyolországban ez volt az első nap, hogy a kisgyerekek szülői felügyelettel elhagyhatták a lakást. A spanyol hatóságok 44 napja vezették be a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozásokat. Forrás: MTI/AP/Emilio Morenatti

A koronavírusban meghalt személyek számát illetően is nagyon kedvező a helyzet Magyarországon

Ebben az összehasonlításban is sokkal jobb a helyzet hazánkban, mint például az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, illetve a legtöbb nyugat-európai országban. Az USA-ban egymillió lakosra 178 meghalt személy jut, Kanadában 81.

Nyugat-Európában Belgiumban van a legtöbb halálos áldozat, itt egymillió lakosra 619 fő jut.

Szintén nagyon rossz a helyzet Spanyolországban (494 ) és Olaszországban (441) is.

Magyarországon ez a szám jelenleg 30, ami jóval az uniós átlag alatt van..

A koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges eszközöket rakodnak ki egy repülőgépből a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. április 24-én. Aznap négy repülőgéppel újabb, a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges eszközök érkeztek Budapestre a Kína és Magyarország között működő légi hídon. 4 millió 600 ezer kesztyű, 1 millió 150 ezer maszk, valamint 500 lélegeztetőgép működtetéséhez szükséges eszköz érkezett. Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Deák Dániel hozzátette, hogy nagy szerepe volt a járvány kezelésében az időben meghozott kormányzati intézkedéseknek, és a szigorú járványügyi szabályok bevezetésének. Ezeknek köszönhetően több tagállamban is sikerült lassítani a járvány terjedését, illetve elkerülni azt, hogy az egészségügyi ellátórendszer olyan nyomás alá kerüljön, amelyet már nem képes kezelni.

Sok uniós tagállamban azonban a kormányok nem léptek időben, így a járvány olyan nagy mértékben elterjedt, hogy sokan megfelelő ellátás nélkül maradtak, és a halálozások száma is kiugróan magas lett.

Álláspontja szerint az elkövetkezendő hetekben még az eddigieknél is nagyobb szükség van egy a stabil, cselekvőképes kormány jelentette stabilitásra, hiszen a gazdaság újraindítása legalább ugyanakkora feladat, mint a járvány elleni védekezés megszervezése. Az újraindítás során ugyanis olyan szabályokat és fokozatosságot kell kiépíteni, amely mellett nem nő érdemben a koronavírusban megbetegedettek száma - áll a XXI. Század Intézet vezető elemzőjének összeállításában.