Ne vigyék rendelőbe a fertőzésgyanús gyermekeket! - kérik a gyermekorvosok

koronavírus, kézmosás
Budapest, 2020. március 10. Kézfertőtlenítőt használ az asszisztens egy budai fogorvosi magánrendelőben 2020. március 10-én. A koronavírus terjedése miatt a fogorvosok munkájuk során fokozottan ki vannak téve a cseppfertőzéssel terjedő fertőzés veszélyének. MTI/Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
Gyermekorvosok szervezetei arra kérik a szülőket, hogy koronavírus-fertőzöttség gyanújával ne vigyék gyermeküket a rendelőbe vagy a gyermekorvosi ügyeletre, hanem hívják telefonon házi gyermekorvosukat vagy a zöldszámok valamelyikét.
Vágólapra másolva!

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) és a Biztos Kezek Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társasága (BKGYT) közös közleményében öt pontban foglalta össze a családok számára a legfontosabb teendőket.

  • Azt írták: ha a szülő - gyermekével vagy nélküle - olyan helyen járt, ahol koronavírus okozta fertőzéses esetet jelentettek, de ő tünetmentes, térjen haza, és mielőtt visszamenne dolgozni, konzultáljon háziorvosával és munkáltatójával.
  • Ha a szülő a gyermekével vagy nélküle közvetlen kapcsolatba került olyan emberrel, akinél igazolódott a fertőzés, de ő tünetmentes, akkor haladéktalanul tájékoztassa telefonon házi gyermekorvosát, kövesse utasítását és maradjon otthon.
  • Ha pedig gyermekével vagy nélküle olyan helyen járt, ahol koronavírus-eseteket jelentettek, vagy ő közvetlenül kapcsolatba került olyan emberrel, akinél igazolódott a fertőzés, és influenzaszerű tünetei - különösképp láz, köhögés, nehezített légzés - léptek fel, haladéktalanul tájékoztassa telefonon házi gyermekorvosát, kövesse utasítását és maradjon otthon.

Kérik, hogy ne menjenek be a rendelőbe

Végül kiemelték, ha a szülő bizonytalan abban, hogy gyermeke megfertőződött-e koronavírussal,

ne vigye házi gyermekorvosa rendelésére vagy a gyermekorvosi ügyeletre,

hanem hívja fel telefonon házi gyermekorvosát vagy a következő zöldszámok valamelyikét: 06-80/277-455, 06-80/277-456.

A gyakori kézmosás segíti a megelőzést Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

A megelőzés érdekében arra kérték a szülőket, gyakran mossák meg szappannal gyermekük kezét és a sajátjukat is, szappan hiányában használjanak alkohol alapú fertőtlenítőszert, tartsanak legalább 1 méter távolságot a köhögő, tüsszögő vagy lázas emberektől, tanítsák meg gyermeküket vállhoz vagy könyökhez fordított fejjel köhögni, tüsszenteni, csak akkor viseljenek maszkot, ha influenzaszerű vagy megfázásos tüneteik vannak, vagy ha zsúfolt téren halaszthatatlan intéznivalójuk van, továbbá a használt maszkokat és papírzsebkendőket zárt tárolóba dobják ki.