Tarlós István: Az egyházi iskolák működtetése rendkívüli felelősség, de remény is

TARLÓS István
Budapest, 2019. szeptember 13. Tarlós István főpolgármester beszél a Katolikus Budapest című könyvsorozat harmadik és negyedik kötetének bemutatóján Budapesten, a Párbeszéd Házában 2019. szeptember 13-án. MTI/Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
Az egyházi fenntartású iskolák működtetése rendkívüli felelősség, de egyben lehetőség és remény is. A felnövekvő generációk vallásos nevelése reményt ad egy erkölcsös, tudás- és tiszteletalapú társadalom újraépítésére - mondta Tarlós István főpolgármester a Katolikus Budapest című könyvsorozat harmadik és negyedik kötetének budapesti bemutatóján pénteken.
Vágólapra másolva!

Tarlós István kiemelte, hogy a kötetek múltat bemutató fejezetei azt az üzenetet közvetítik a ma döntéshozóinak, hogy a katolikus értékrendet közvetítő iskoláknak a jövőben is egyre nagyobb feladata lesz egy egészségesen fejlődő társadalom építésében.

A köteteket tanulmányozva bizton állítható, hogy

Budapest most nem lenne a térség vezető fővárosa, ha évezredes történetében nem szerepeltek volna a katolikus értékrendet követő iskolák

- jelentette ki a főpolgármester.

Mint elmondta, a Katolikus Budapest harmadik, negyedik kötetében az egyházi fenntartású oktatási intézmények ezeréves történetét dolgozzák fel kivételes pontossággal és részletességgel. A szerzők átfogó kutatómunkája nyomán ismét forrásértékű kiadvány készült el.

Tarlós István főpolgármester beszél a Katolikus Budapest című könyvsorozat harmadik és negyedik kötetének bemutatóján Budapesten, a Párbeszéd Házában 2019. szeptember 13-án Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Mint a megjelent enciklopédiából is jól látszik, a magyar fővárosban a katolikus vallás, a keresztény elvek szerinti oktatás mindig jelen volt, és ma is jelen van a mindennapokban - tette hozzá.

Tarlós István úgy fogalmazott:

a rend nélküli világ nagyon nehezen élhető, rend nélkül semmi sem működik.

Az önuralom, az igazság és a felelősség a szabadság alapfeltétele, ezt az erkölcsi biztonságot adja a vallásos nevelés; a mai világban tudatos és elkötelezett emberekre van szükség.

Az egyházi iskolák állandóságot képviselnek a folyton változó oktatási rendszerben.

Nem egyszerűen tudást adnak, hanem olyan világlátást, világképet, emberképet, amely határozott erkölcsi alapokon nyugszik

- jelentette ki a főpolgármester.

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek elmondta, a sorozat első két kötetében a város területének egyházmegyei hovatartozását próbálták végigkísérni az egész történelem során. Ennek kapcsán mutatták be az olvasóknak, hogy körülbelül 330-ban már püspöki székhely volt Aquincumban. Majd ezt követően végigvették az egyházmegyei terület és az egyes plébániák történetét.

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek beszél a Katolikus Budapest című könyvsorozat harmadik és negyedik kötetének bemutatóján Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

A harmadik és a negyedik kötet az oktatási, nevelési intézményekkel foglalkozik, és ezeréves időszakot tekint át. Impozáns tevékenység folyt a múltban, és folyik a jelenben is Budapest területén a katolikus oktatás és nevelés érdekében - mondta.

Beke Margit, a sorozat szerkesztője elmondta, a kötetben megjelenik az oktatási és nevelési intézmények rendkívüli gazdagsága, mint például a csecsemőgondozás vagy az állam által elítélt kiskorúak nevelése.

Kitért arra is, hogy a "katolikus nevelésben" nem csupán jó keresztényeket akartak az egyháznak adni, hanem jó polgárokat is.