Az Európai Unió egy centet sem adott a magyar határvédelemre

Röszke, határőrizet
Röszke, 2019. június 1. A Magyar Honvédség katonái határőrizeti feladatot látnak el Röszkénél 2019. június 1-jén. MTI/Rosta Tibor
Vágólapra másolva!
A Magyar Nemzet a pénteki számában sorra vette, hogy 2015-től milyen biztonsági intézkedéseket tett a magyar kormány a déli határvonalon. Felidézték, a tömeges migráció feltartóztatására kiépített biztonsági határzáron rendőrök és katonák ezrei szolgálnak, védve ezzel Magyarország és az Európai Unió határát is. A lap ugyanakkor megjegyezte: a most leköszönt Európai Bizottság csupán ígéret szintjén támogatta Magyarország határvédelemmel kapcsolatos, a legutóbbi tájékoztatás szerint 1 milliárd eurót (átszámítva körülbelül 325 milliárd forintot) meghaladó kiadásait, de erre Brüsszel egyetlen centet sem adott.
Vágólapra másolva!

A lap szerint a Szerbia felől érkező migránsok feltartóztatására kiépített, rendőrök és katonák ezrei által üzemeltetett ideiglenes biztonsági határzár az Európai Unió védelmét szolgálja, és elérte a célját.

Felidézték, hogy

Orbán Viktor miniszterelnök négy éve július 25-én, a bálványosi szabadegyetemen jelentette be, hogy augusztus 31-éig megépül a Mórahalom térségében elkezdett kerítés.

A határzár átadását eredetileg 2015. november 30-ára tervezték, az előrehozott határidő miatt először az úgynevezett gyorstelepítésű drótakadály (gyoda) készült el.

A Magyar Honvédség katonái határőrizeti feladatot látnak el Röszkénél Forrás: MTI/Rosta Tibor

Augusztus 29-én a Honvédelmi Minisztérium közleményben jelentette be, hogy a magyar-szerb határt lezárták. A tiltott határátlépések száma azonban nem csökkent. Szeptember 7-én a kritikák miatt Hende Csaba lemondott honvédelmi miniszteri posztjáról. Utódja, Simicskó István bejelentette, hogy 3800 katona naponta 10 kilométernyi szakaszt épít meg. Szeptember 14-ére elkészült a szerb határon a műszaki zár,

a magyar-horvát szakaszt pedig október 15-ére sikerült lezárni

- idézte fel a Magyar Nemzet.

Orbán Viktor 2016. augusztus 26-án jelentette be, hogy egy újabb, nagyobb tömegek megállítására alkalmas védvonal épül a déli határon. Ezt már elektromos jelzőrendszerrel is ellátták, valamint új hőkamerás terepjárókat is üzembe helyeztek. A déli határon szolgáló katonák elhelyezésére négy védelmi bázist alakítottak ki 2017 márciusáig. Ebben osztrák műszaki katonák segítettek, míg a járőrfeladatokban a visegrádi együttműködés keretében lengyel, cseh és szlovák katonák, rendőrök is részt vettek.

A második védelmi vonalat 2017. június 29-én üzemelték be

- írta a lap.

A honvédség kisebb létszámban jelen lévő egységei mellett a határon főként rendőrök szolgálnak. Országszerte új laktanyák épültek.

Míg 2015 elejétől október 15-éig Szerbia felől mintegy 204 ezer, Horvátországon keresztül 185 ezer illegális bevándorló érkezett, addig a lezárást követően, 2015. október 18-án már csupán 41 migránst fogtak el a határokon. A Magyar Nemzet ezért sikeresnek minősítette a lezárást és az élőerős védelmet.