Domokos László: Újabb adócsökkenéssel fehéredhet tovább a gazdaság

Domokos László Számvevőszék elnöke (ÁSZ) 2018-as költségvetésről szóló törvényjavaslat tárgyalásán az Országgyűlés plenáris ülésén 2017.05.17.
Budapest, 2017. május 17. Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke (ÁSZ) a 2018-as költségvetésről szóló törvényjavaslat tárgyalásán az Országgyűlés plenáris ülésén 2017. május 17-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
A jelenlegi folyamatok mellett lehetővé válhat a személyi jövedelemadó további csökkentése, ami elősegíti a gazdaság további fehéredését, a fogyasztási típusú hitelek helyett pedig a rövid és hosszú távú lakossági megtakarításokat kell elősegíteni - mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a Magyar Hírlapnak adott interjúban.
Vágólapra másolva!

"A jelenlegi gazdasági folyamatok mellett véleményem szerint

lehetőség nyílik a személyi jövedelemadó további, két-három lépésben való csökkentésére"

- fogalmazott.

Az ÁSZ elnöke szerint mérsékelhető lenne a munkaerőpiaci járulék is, 0,75-1 százalékkal, a betéti kamat után fizetendő kamatadót pedig meg lehetne szüntetni. "Nem normális, ha a megtakarításokat adóztatjuk, míg a magas kamatozású vagy kockázatú személyi hiteleket nem" - mondta.

Az ÁSz elnöke szerint a 27 százalékos áfakulcs csökkentése nem lenne eredményes, mert az adónak nincs köze az árképzéshez, a mérséklést az emberek nem, vagy csak átmenetileg éreznék meg, a költségvetésből viszont hiányozna az összeg Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Kitért arra, hogy a hat hónapos vagy annál rövidebb idejű megtakarításokat (is) kellene ösztönözni. Ha ugyanis a lakosság a rossz konstrukciójú hitelek kamatára, tőke-visszafizetésére fordított hányadát valamilyen kedvezményes befektetési számlán félre tudná tenni, nem kényszerülne a meglehetősen költséges hitelek felvételére - mondta Domokos László a lapnak.

Úgy vélte ugyanakkor, hogy

a 27 százalékos áfakulcs csökkentése nem lenne eredményes,

mert az adónak nincs köze az árképzéshez, a mérséklést az emberek nem, vagy csak átmenetileg éreznék meg, a költségvetésből viszont hiányozna az összeg. Megjegyezte, hogy az áfa a legkönnyebben beszedhető, egyben a legigazságosabb adónem, mivel az állampolgárok a fogyasztás arányában járulnak hozzá a közteherviseléshez, ezáltal a fenntarthatósághoz.