Már ezen a héten kiszállítják az EP-választás szavazólapjait

Ep választás hirdetmény
Budapest, 2019. március 11. Kifüggesztik az európai parlamenti választás hirdetményét a XII. kerületi polgármesteri hivatalban 2019. március 11-én. Az Európai Unió tagországaiban május 23. és 26. között választják meg az EU törvényhozásának képviselőit, Magyarországon május 26-án. MTI/Mónus Márton
Vágólapra másolva!
Az ANY Biztonsági Nyomda több mint 8 millió szavazólapot gyártott le a május 26-ai európai parlamenti választásra. A csomagokat hasonló biztonsági intézkedések mellett szállítják ki a szavazókörökbe, mint ahogyan a pénzszállításokat végzik. 
Vágólapra másolva!

A szavazólapokat és a szavazási kellékeket előbb a megyeszékhelyekre és

az országgyűlési egyéni választókerületi központokba szállítják, onnan viszik tovább a 10 277 szavazókörbe.

Május 26-án 8 millió 14 ezer választópolgár szavazhat majd a választáson, a nyomda ennyi szavazólapot gyártott le, a szavazólapok súlya 81 tonna.

Kifüggesztik az európai parlamenti választás hirdetményét a XII. kerületi polgármesteri hivatalban március 11-én Forrás: MTI

A szavazólapok mellett a nyomda készítette a voksolás jegyzőkönyveit, és a szavazatok elhelyezésére szolgáló borítékokat is összecsomagolták a szavazóköri dobozokba. A 10 277 szavazatszámláló bizottság 154 ezer golyóstollat kap majd a nyomdától,

a tagok ugyanis csak a nyomdától kapott hivatalos golyóstollat használhatják a munkájuk során.

A fülkékben is elhelyeznek egyet-egyet a voksoláshoz, de a választók a sajátjukat is használhatják.

Kiküldenek a szavazókörökbe összesen 102 kilométernyi nemzetiszínű szalagot is az urnák lezárásához. A mintegy 109 ezer elsőválasztó az uniós zászló képét is tartalmazó nemzetiszínű szilikonkarkötőt kap ajándékba.

A szavazólapok és egyéb választási kellékek kiszállítása szerdán kezdődik és május 21-éig tart.

A fogyatékossággal élők segítséget kérhetnek a szavazáshoz

A fogyatékossággal élők többféle segítséget is kérhetnek választójoguk gyakorlásához: kérhettek például a szavazásról szóló értesítőt Braille-írással vagy igényelhettek könnyített formában megírt tájékoztató anyagot.

Az érintettek pénteken 16 óráig jelezhetik a jegyzőnél vagy online a Nemzeti Választási Iroda internetes oldalán,

ha Braille-írással ellátott szavazósablont igényelnek

a szavazóhelyiségben vagy a mozgóurnás szavazásnál, és igényelhetik azt is, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben voksolhassanak.

Amíg nem sikerül az összes szavazóhelyiséget akadálymentessé tenni,

a választópolgárnak előre jeleznie kell, ha akadálymentesített szavazóhelyiségben szeretne szavazni.

A törvény szerint minden település minden választókerületében legalább egy szavazóhelyiséget akadálymentesíteni kell, országszerte 7 489 akadálymentes szavazókör van. A választópolgár - ha a lakcíme szerint kijelölt szavazóhelyiség nem akadálymentes - május 22-én 16 óráig kérheti, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhasson.

Az a választópolgár, aki az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt mozgásában korlátozott, de nem akar az akadálymentes szavazókörben szavazni, mozgóurnát igényelhet. A mozgóurna iránti kérelmet levélben vagy ügyfélkapus azonosítás nélkül interneten legkésőbb május 22-én (szerdán) 16 óráig, személyesen vagy ügyfélkapus azonosítással interneten május 24-én (pénteken) 16 óráig vagy május 24-én 16 órát követően ügyfélkapus azonosítással interneten május 26-án (vasárnap) 12 óráig kell benyújtani. A kérelemnek a szavazás napján legkésőbb 12 óráig kell megérkeznie a szavazatszámláló bizottsághoz. A mozgóurnával szavazókat a szavazatszámláló bizottság két tagja keresi fel.

Még egy hétig jelentkezhetnek az átjelentkezéssel szavazók

Eddig mintegy 30 ezren jelezték, hogy nem a lakóhelyükön akarnak szavazni;

öt évvel ezelőtt a választás előtt hét nappal mindössze 25 ezer átjelentkező regisztrált, a határidő lejártáig azonban végül 69 ezer. Az átjelentkezést a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online formában, a www.valasztas.hu oldalon lehet kérni. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni kíván.

Átjelentkezéssel az szavazhat,

aki a szavazás napján Magyarországon, de a lakcíme szerinti szavazókörtől eltérő helyen tartózkodik.

Tipikus esetben ez azt jelenti, hogy egy másik településen tartózkodó választópolgárnak nem kell hazautaznia választójoga gyakorlásához.

Emellett annak lehetőségét is biztosítja az átjelentkezés, hogy egy mozgásában korlátozott választó akkor is szavazhasson, ha nem otthon, hanem például kórházban van, amely akár ugyanazon a településen, de a lakcímétől eltérő szavazókör területén található.

A választó május 24-én 16 óráig kérheti visszavételét a lakcíme szerinti szavazóköri névjegyzékbe. Az idei választás újdonsága, hogy a választópolgárnak nem kell külön átjelentkezési kérelmet benyújtania, majd mozgóurnát igényelnie. Ha a lakcímétől eltérő szavazókörbe kér mozgóurnát, azt egyben átjelentkezési kérelemként is kezeli a választási iroda, törlik őt a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékéből, és egyidejűleg felveszik a megjelölt település átjelentkezéssel szavazók számára kijelölt szavazókörének névjegyzékébe.